45.LAT TEMU – 16 PAŹDZIERNIKA 1978r. ARCYBISKUP KRAKOWSKI KARDYNAŁ KAROL WOJTYŁA ZOSTAŁ WYBRANY PAPIEŻEM

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- Józef PIŁSUDSKI

W poniedziałek 16 października br. przypada

45. rocznica wyboru kardynała Karola WOJTYŁY na papieża.

W tamten październikowy, poniedziałkowy (jak w roku obecnym) wieczór popłynęły w Świat słowa, które wypowiedział kardynał diakon Pericle Felicji, wygłosił on formułę: „…Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Carolum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Wojtyła, qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli…”.

Metropolita krakowski kardynał Karol WOJTYŁA przybrał imię Jan Paweł II. Był 264 „zwierzchnikiem” Kościoła katolickiego, pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. W chwili wyboru miał 58 lat. Wybór Papieża, który pochodził „z za Żelaznej Kurtyny” wzbudził wiele emocji, radości i niósł ze sobą nadzieję. W trakcie Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat (22 października) Jan Paweł II przemówiła „do świata” słowami: „…Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi…”. To przesłanie Papieża uważane jest za jeden ze społecznych i teologicznych fundamentów trwającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Zmiany, jaka dokonała się wraz z wyborem kardynała Karola WOJTYŁY na papieża świadomi byli ówcześni komunistyczni włodarze PRL-u. Mieczysław RAKOWSKI, późniejszy ostatni premier komunistycznego rządu zanotował w swoim dzienniku zdanie: „…wybór Wojtyły wzmacnia niesłychanie katolicyzm w Polsce, osłabia pozycje PRL w bloku socjalistycznym (już słyszę, jak w Moskwie mówią: no to teraz Polacy maja w Waszyngtonie Brzezińskiego, a w Watykanie Wojtyłę) i podnosi pozycje Polski na świecie…”.

Po latach można by rzec, że komunistyczny aparatczyk nie pomylił się w swych opiniach.

Dla Polski prorocze okazały się słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie na ówczesnym „Placu Zwycięstwa”, w trakcie pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku: „… Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!…” Duch Pański odmienił oblicze naszej Ojczyzny …

O Ojczyźnie tak pisał Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”: „…Wyraz »ojczyzna« łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. To znaczące, że wielokrotnie mówi się też »ojczyzna-matka«. Wiem z własnego doświadczenia, w jakim stopniu przekaz dziedzictwa duchowego dokonuje się za pośrednictwem matek. Ojczyzna wiec jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu …”

Papież Polak odbył najwięcej pielgrzymek wśród dotychczasowych Papieży (104). Ogółem odwiedził 132 kraje. Najwięcej, bo aż 9 razy, pielgrzymował do Polski.  Podczas swojej 27-letniej posługi św. Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie.

W 2005 r. Sejm RP przyjął uchwałę, w której ustanowił 16 października Dniem Świętego Papieża Jana Pawła II.

Wiosną tego roku postkomunistyczne i lewackie środowiska Polski, wspierane przez akolitów z Zachodniej Europy, wrogie Polsce media przypuściły zmasowany atak na osobę Świętego Jana Pawła II. Celem tego ataku była dyskredytacja i uderzenie w dobre imię naszego rodaka, który przez lata był „głową kościoła katolickiego”. Znamienne jest, że do „chóru oszczerców” dołączyli ci, którzy przez lata podawali się za „przyjaciół papieża, wiernych jego naukom uczniów”…

Mieszkańcy naszej miejscowości wielokrotnie spotykali się z Papieżem Polakiem w trakcie podróży Jana Pawła II do Ojczyzny. Skomielnianie pielgrzymowali też do Watykanu i Castel Gandolfo, gdzie uczestniczyli w audiencjach prywatnych. Organizatorem tych pielgrzymek był długoletni proboszcz naszej parafii ksiądz kanonik Antoni ŁACIAK (*1925 – +2.02.2020), który wyliczył, że skomielnianie w Rzymie odwiedzili Jana Pawła II dziesięć razy. Pamiątką tych niezapomnianych chwil i spotkań z Papieżem są dziś fotografie, czasem też inne dokumenty.

opracował a.m.

bibliografia:

-Jan Paweł II „Dar i Tajemnica” – wydawnictwo Św. Stanisława BM – Kraków 1996,

-Jan Paweł II „Wstańcie, chodźmy” – wydawnictwo Św. Stanisława BM – Kraków 2004,

-Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość” – wydawnictwo Znak – Kraków 2005,

-Skomielna.Info – XLVII ZWYCZAJNA SESJA RADY GMINY LUBIEŃ – UCHWAŁA W SPRAWIE OBRONY DOBREGO IMIENIA NASZEGO RODAKA I PATRONA MAŁOPOLSKI ŚW. JANA PAWŁA II | Skomielna.info – archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *