ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNY RUCH W TUNELU NA ZAKOPIANCE

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to czas wypoczynku. Wiele osób decyduje się wtedy na wyjazd w góry, jadąc m.in. nową ekspresową zakopianką

i tunelem pod Luboniem Małym. Nasze systemy rejestrują każdy z samochodów korzystających z tunelu i dostarczają ciekawych informacji o liczbie przejazdów trasą S7.

Święta

Średnio każdego dnia tunelem przejeżdża prawie 21 tysięcy pojazdów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia, od piątku do poniedziałku (22-25 XII), było ich zdecydowanie mniej, bo średnio niespełna 16 tysięcy. Najmniej aut pojawiło się w tunelu w Wigilię, niecałe 10 tysięcy. Dopiero w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, liczba pojazdów zdecydowanie się zwiększyła i wyniosła 22,5 tysiąca.

Ogółem przez te pięć świątecznych dni tunelem przejechało 85 tysięcy aut. 54% z nich zmierzało w kierunku gór.

Sylwester

Po Świętach ruch w tunelu zdecydowanie wzrósł. Od środy do soboty (27-30 XII) każdego dnia jechało nim ponad 27 tysięcy samochodów. Co ciekawe, to nie trasa do Rabki, Nowego Targu i Zakopanego była bardziej popularna. W tym kierunku jechało 45% pojazdów, a w kierunku Krakowa 55%.

Monitorując ruch w tunelu widzimy, że podróżni nie odkładają wyjazdów na Sylwestra na ostatnią chwilę. Ostatniego dnia roku tunelem przejechało niespełna 14 tysięcy samochodów, z czego większość (53%) w kierunku Krakowa. W ostatnim miesiącu 2023 roku tylko 12 i 24 grudnia było mniej przejazdów (odpowiednio 12,5 i 9,7 tysiąca).

Nowy Rok

Pierwsze dwa dni Nowego Roku upłynęły pod znakiem powrotów. 1 stycznia w tunelu odnotowaliśmy 23,6 tysiąca pojazdów. Aż 84% z nich jechało w kierunku Krakowa. We wtorek (2 I) ruch był jeszcze większy, pod Luboniem Małym pojawiło się prawie 32 tysiące samochodów. Niemal 24 tysiące (74% wszystkich aut) zmierzało do stolicy Małopolski. Dla porównania 10 września, kiedy padł dotychczasowy rekord przejazdów tunelem (40 524 pojazdów), w kierunku Krakowa jechało prawie 28 tysięcy samochodów.

Dofinansowanie ze środków UE

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wynosi 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE 1 299 635 604,11 zł.

Źródło-GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *