339.ROCZNICA ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ 12.09.1683r. – 12.09.2022r.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”– Józef PIŁSUDSKI.

Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały” – tak napisał 13 września

1683 roku do żony Marysieńki król Jan III SOBIESKI – miał rację.

Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku przez wojska koalicji antytureckiej: polskie i austriacko-niemieckie. Liczącą około 70 tysięcy ludzi armią koalicji dowodził król Polski Jana III SOBIESKI. Przeciw nim stanęła licząca do 300 tysięcy ludzi armia Imperium Osmańskiego pod wodzą wielkiego wezyra Kara Mustafy. Bitwa rozpoczęła się w godzinach porannych i trwała około 12 godzin – z czego zwycięska szarża jazdy – w przeważającej większości polskiej husarii trwała zaledwie pół godziny. Bitwa zakończyła się rozgromieniem wojsk tureckich, w rozsypkę poszła największa armia, jaka udało się zebrać Osmanom w XVII wieku. Straty Turków w Bitwie pod Wiedniem wyniosły do 20 tysięcy zabitych i 5 tysięcy rannych, podczas gdy sprzymierzeni stracili 1.500 zabitych i około 2.500 rannych.

Od tej pory Imperium Osmańskie przeszło do defensywy i przestało stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

Zwycięstwo pod Wiedniem do dziś uznawane jest za jeden z największych triumfów polskiego oręża.

Opracowanie -Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *