KRZECZÓW 2022 – GMINNE DOŻYNKI W GMINIE LUBIEŃ

W pochmurną niedzielę 21 sierpnia 2022 roku o godzinie 14.00 w kościele pw. Świętego Wojciecha biskupa i męczennika w Krzeczowie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, która rozpoczęła obchody tegorocznych Dożynek Gminnych. Przewodzący

Eucharystii ksiądz Piotr IWANEK – proboszcz krzeszowski powitał przybyłych cytatem z wiersza pt. „Moja Piosenka” Cypriana Kamila NORWIDA: „…Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba … Tęskno mi, Panie …”. Mszę Świętą, na którą przybyły delegacje rolników z miejscowości wchodzących w skład Gminy Lubień sprawowali kapłani ze wszystkich parafii Gminy Lubień. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił ksiądz Piotr IWANEK, który mówił o potrzebie „…składaniu Bogu dziękczynienia za otrzymane w obfitości łaski…”, o czym zapomina „…zlaicyzowany, zadufany w sobie człowiek XXI wieku…”. Po zakończonej Eucharystii, którą uświetniły swą grą i śpiewem Orkiestra Dęta OSP Tenczyn i Zespół Regionalny „Cyrniawa” zgromadzeni przeszli w korowodzie dożynkowym na plac przy remizie OSP, gdzie odbyły się dalsze części tegorocznych Dożynek Gminnych. Korowód prowadziły połączone orkiestry OSP z Tenczyna i Skomielnej Białej, które na rozpoczęcie „świeckiej” części dożynek odegrały Hymn Państwowy. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Lubień Kazimierz SZCZEPANIEC, który przywitał przybyłych gości – delegacje rolników, kapłanów, Posła na Sejm Rzeczypospolitej, Starostę myślenickiego z radnymi powiatowymi, delegacje samorządów z Kolna i Malatiny, radnych Gminy Lubień, Orkiestry OSP i Zespoły Regionalne, Koła Gospodyń Wiejskich, oraz wszystkich zgromadzonych. Starostowie Dożynek Gminnych przekazali na ręce Wójta chleb upieczony z tegorocznej mąki. Następnie głos zabrali: Poseł Władysław KUROWSKI, Starosta z Myślenic, Wójt z Kolna, Przewodniczący delegacji z Malatiny. Następnie przed zgromadzonymi wystąpiły Zespoły Regionalne z terenu Gminy Lubień.

Przy przystrojonej na okoliczność dożynek remizie OSP w Krzeczowie przygotowano dla przybyłych szereg atrakcji, nie tylko kulinarnych.

Tekst – Andrzej Masłowski Fot-Zbyszek Kraus 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *