10 SIERPNIA – WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA – PATRONA ŻNIWIARZY

Słoneczna i upalna pogoda sprzyja pracy przy tegorocznych żniwach, na polach naszej miejscowości widać kombajny zbierające zboża. Jedno z wielu ludowych przysłów związanych ze Świętym Wawrzyńcem mówi: „Święty

Wawrzyniec niesie z pola wieniec”. Święty Wawrzyniec jest kojarzony „z kalendarzem rolniczym”. W związku z datą śmierci jest patronem żniwiarzy.

Święty Wawrzyniec (Laurenciusz, Laurentius) – Męczennik pochodził z Hiszpanii. Żył Rzymie w drugiej połowie II wieku. Wawrzyniec był diakonem, zaufanym papieża Sykstusa II, który powierzył mu pieczę nad majątkiem kościoła, oraz opiekę nad ubogimi. W tym czasie cesarz Walerian prześladował wyznawców Chrystusa. Prefekt Rzymu postanowił zmusić Wawrzyńca do wydania skarbów kościoła, które były powierzone jego pieczy. Wawrzyniec zgromadziwszy na placu ubogich, którymi się opiekował odpowiedział prefektowi „Oto są prawdziwe skarby kościoła”. Prefekt poddał diakona torturom – był przypiekany ogniem na rozpalonej kracie. Wawrzyniec poniósł śmierć męczeńska 10 sierpnia 258 roku.

Jak wspomniałem na wstępie z osobą Męczennika wiąże się szereg „rolniczych” przysłów:

-„Na Świętego Wawrzyńca szykują się żeńce do wieńca”,

-„Święty Wawrzyniec przednówkiem nie morzy, bo się w stodołach żyto ułoży”. Świętego Wawrzyńca „nazywano” także „pierwszym bratem jesieni” stąd też przysłowie:

-„Święty Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje”. Ogrodnicy zaś mawiali:

-„na Świętego Wawrzyńca dostaje owoc rumieńca”. O Świętym Wawrzyńcu, jako patronie pasiek mawiano:

-„Przez Świętego Wawrzyńca Męczennika chroń Panie pszczółki od szkodnika”. Pszczelarze miód zbierany w tym czasie, święcili w dniu śmierci Męczennika – 10 sierpnia – miał dzięki temu specjalne właściwości.

Jeszcze w czasach naszych dziadków imię Świętego Męczennika, było popularne w naszej miejscowości, dziś można je odnaleźć na licznych nagrobkach na cmentarzu przykościelnym.

Święty Wawrzyniec Męczennik jest także patronem: ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy.

Opracował – Andrzej Masłowski

korzystałem z:

„Żywotów Świętych” opracowanych przez księdza J. A. ŁUKASZKIEWICZA – wydanych w 1902 roku w Krakowie,

– https://www.przewodnik-katolicki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *