2 MAJA DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Od 2014 roku dzień 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzono na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku, (Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach

państwowych, artykuł 6a). W uzasadnieniu Ustawy napisano, że „…wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy, chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszom refleksje o szczytnych kartach historii Polski…”.

Narodowe barwy Polski, jako nieliczne w skali światowej maja pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się od barw herbów Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, gdzie kolor biały wywodzi się od koloru Orała w herbie Korony i koloru Pogoni (rycerza galopującego na koniu) w herbie Litwy. Herby Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego znajdowały się na czerwonym tle. Umieszczenie koloru białego w górnej części flagi wzięło się z tego, że w polskiej heraldyce znaczenie godła jest ważniejsze niż kolor tła.

Po raz pierwszy barwy białe i czerwone uznane zostały za narodowe w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej – czyli ogłoszonej 3 maja 1791 roku Konstytucji 3 maja. Sformalizowanie tego faktu nastąpiło w czasie trwania Powstania Listopadowego, kiedy w 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego przyjął barwy białą i czerwona jako kolory państwa polskiego. Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy zatwierdził wygląd polskiej flagi 1 sierpnia 1919 roku.

Drugiego maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Został on ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku w dowód uznania dorobku i wkładu, jaką Polonia i Polacy zza granicy udzielili w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz pomocy krajowi, jakiej udzielali w najtrudniejszych momentach naszej historii.

O poranku 2 maja br. przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej podobnie jak w latach minionych dokonali symbolicznego „wciągnięcia na maszt” flagi Rzeczypospolitej przy obelisku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszej miejscowości dnia 3 września 1939 roku. Opracowanie i Fot– Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *