WEEKENDOWE KONTROLE PRZEPROWADZONE PRZEZ MAŁOPOLSKICH POLICJANTÓW W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ

Małopolscy policjanci od ponad roku walczą z epidemią koronawirusa, przypominając obywatelom o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego, a także prowadząc kontrole respektowania

wprowadzonych obostrzeń. Działania te podyktowane są troską o życie i zdrowie zarówno mieszkańców naszego województwa, jak również osób odwiedzających Małopolskę.

W miniony weekend policjanci  skontrolowali w Małopolsce pod kątem sanitarnych obostrzeń 791 środków transportu, 749 placówek handlowych oraz niemal 700 placówek usługowych  (w tym obiektów hotelarskich, obiektów gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a także siłowni oraz klubów fitness).
 
W wyniku tych działań funkcjonariusze ujawnili 143 wykroczenia związane ze złamaniem obostrzeń sanitarnych. W 5 przypadkach interwencje zakończyły się mandatami karnymi, a w pozostałych  prowadzone są postępowania, które mogą zakończyć się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. W 9 przypadkach  zainicjowano także postępowania karne dotyczące sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego. O rażących przypadkach lekceważenia prawa powiadomiony zostanie także sanepid.
Reżim sanitarny został złamany m.in. przez restauratorów, którzy pomimo zakazu, przyjmowali klientów wewnątrz lokali. Kilka takich przypadków ujawniono w Krakowie Suchej Beskidzkiej i Nowym Sączu. W tych sprawach  rozważane jest prowadzenie postepowań karnych lub wykroczeniowych. Legitymowano także klientów kontrolowanych  lokali, którzy nie stosowali się do reżimu sanitarnego. Większość  z nich musi liczyć się z konsekwencjami za popełnione wyskoczenia- skierowane zostaną w tych sprawach wnioski do sądu.
W weekend policja otrzymała także zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania reżimu sanitarnego w kościołach. W trzech przypadkach (2 w Tarnowie i 1 w Krakowie), w których  liczba wiernych przekraczała dopuszczalną ilość,  zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie osób odpowiedzialnych za organizację mszy. W jednym przypadku zastosowano pouczenie.
 
Podczas kontroli tych obiektów, czy miejsc publicznych policjanci ujawnili 1221 nieprawidłowości związanych z lekceważeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Z tego powodu funkcjonariusze pouczyli 54 osoby, mandatem ukarali 984, a wobec 183 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.
 
Funkcjonariusze kontrolowali także osoby przebywające na kwarantannie. Policjanci wraz z żołnierzami dokonywali sprawdzeń ponad 30 000 osób dziennie. W przypadkach gdy mundurowi nie zastali osób w miejscu odbywania kwarantanny prowadzone są czynności wyjaśniające.
 
Pamiętajmy, aby zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wprowadzonych obostrzeń sanitarnych, dbając tym samym o zdrowie swoje i innych. Źródło-KPP Myślenice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *