POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW I SPRZEDAŻY

Tylko wczoraj, do nowotarskiej komendy i podległych komisariatów zgłosiły się trzy osoby oszukane podczas kupowania i sprzedawania przez Internet. Mieszkanka gminy Raba Wyżna wchodząc w link przesłany w wiadomości od kupującej straciła 9 tysięcy złotych. Dwie pozostałe osoby nie otrzymały kupionego i opłaconego towaru tracąc kilkaset złotych.

Mieszkanka gminy Raba Wyżna wystawiła artykuły dziecięce do sprzedaży na popularnym serwisie ogłoszeniowym w Internecie . Za pomocą komunikatora internetowego  z kobietą skontaktowała się osoba zainteresowana kupnem, która poinformowała, że dokonała już płatności za towar, ale żeby otrzymać pieniądze na konto, mieszkanka gminy Raba Wyżna musi kliknąć w link przesłany w wiadomości od kupującej.  I tu kobieta popełniła błąd. Kliknęła  w przesłany link, który otworzył fałszywą stronę banku i  wpisała także wymagane dane do logowania na swoim koncie (swój login, PIN, numer pesel)  i  kody autoryzacyjne, które otrzymała w wiadomościach sms. Tymczasem  oszust wypłacił  z konta kobiety 9 tysięcy złotych wykorzystując przejęte kody.

Z kolei mieszkanki Nowego Targu oraz gminy Szaflary zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Kobiety nie otrzymały kupionego i opłaconego towaru tracąc kilkaset złotych. Natomiast mieszkaniec gminy Czorsztyn sprzedający swój towar w porę zorientował się, że kupujący próbuje go oszukać. Mężczyzna nie wszedł w przesłany w wiadomości link, dzięki czemu nie stracił swoich oszczędności.

Pamiętaj! Sprzedając i kupując w Internecie możesz zostać oszukany. Nie klikajmy w przesłane w wiadomości linki, aby otrzymać płatność za wystawiony towar oraz czytajmy uważnie SMS-y z kodami autoryzacyjnymi. Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego,  podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora do banku.

Źródło-KWP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *