TRUDNE TEMATY: CO BYŁO POWODEM, ŻE NA OKRES DZIESIĘCIU MIESIĘCY ZAMKNIĘTO HALĘ SPORTOWĄ, BOISKO I PLAC ZABAW W SKOMIELNEJ BIAŁEJ?

Co było powodem, że od marca 2020 roku, kiedy po raz pierwszy Rząd ogłosił zamknięcie szkół i uczelni, boisk i placów zabaw w związku z pandemią SARS-CoV-2, nasza szkoła zaprzestała wynajmu hali sportowej, czy korzystania z boiska i placu zabaw na okres 10 miesięcy? Sytuacja jest to o tyle dziwna, że od

tego czasu Rząd i Resort Zdrowia kilkakrotnie „łagodził” ograniczenia dotyczące, udostępniania boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym tzw. „Orlików” placów zabaw, a prawodawca ustalił zasady organizacji zajęć sportowych w czasie epidemii. Zatem zajęcia te, przy uwzględnieniu nałożonych obostrzeń, mogły się w tych miejscach odbywać.
O interwencję w tej sprawie prosili mieszkańcy, którzy od kilku, czasem nawet kilkunastu lat halę wynajmowali, ale również rodzice, którzy widzą, co dzieje się ich dziećmi po przejściu na tzw. „zdalne nauczanie” (totalne „ZERO RUCHU”). W podobnej sytuacji znalazła się Szkółka Piłkarska, w której trenują Orliki, Młodziki i Trampkarze (jest formalnie częścią KS Luboń Skomielna Biała). Jak mówi trener Zdzisław Gacek „nie wiadomo czy po przejściu pandemii będzie do czego wrócić, gdyż rodzice przenieśli dzieci do innych klubów gdzie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych można było trenować”.
Działając w imieniu zaniepokojonych mieszkańców naszej miejscowości, w dniu 14 grudnia 2020 roku radni Komitetu Wyborczego Czas na Zmiany złożyli dwa pisemne wnioski, jeden z nich dotyczył: „Określenia jasnych kryteriów umożliwiających korzystanie z hali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej przez osoby prywatne, szkółki, oraz grupy zorganizowane w czasie trwania stanu epidemii”. Wójt zobowiązał się do udzielenia pisemnej odpowiedzi na ten wniosek. Tak też się stało, poniżej odpowiedź Wójta Gminy Lubień Kazimierza Szczepańca.
„Wójt Gminy Lubień w odpowiedzi na wniosek radnych Klubu Radnych „Czas na Zmiany” z dnia 14 grudnia 2020 r. Uprzejmie informuje, że kryteria korzystania ze szkolnych obiektów sportowych Gminy Lubień w zakresie ochrony sanitarno-epidemiologicznej określone zostały przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020r. W sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020 poz.2132) wydanego w oparciu o ustawę z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. Dz. U. Z 2020 r., poz 1845 z późn. zm.)
Wspomniane przepisy określają w sposób nadrzędny warunki przemieszczania się, wspólnego przebywania w pomieszczeniach, czy prowadzenia zajęć sportowych. Właściciele obiektów sportowych nie mogą wprowadzać w tym zakresie uregulowań własnych, sprzecznych z przepisami ogólnokrajowymi. Dodatkowo, w aktualnych trudnych warunkach pandemii koronawirusa Covid-19 rzeczywista sytuacja i stan prawny zmienia się z tak dużą częstotliwością, że nieodzowne staje się monitorowanie bieżących ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Gmina Lubień, wzorem wielu innych samorządów, przekazała bieżące zarządzanie obiektami szkolnymi jednostkom organizacyjnym gminy t.j. bezpośrednio szkołom, których pracami kierują odpowiedni dyrektorzy. W stosunku do tych nieruchomości wydano decyzje administracyjne o oddaniu ich szkołom w trwały zarząd, w rozumieniu art.43 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. O gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. Z 2020 r., poz.1990). Oznacza to, że na mocy wspomnianej ustawy korzystanie z powierzonych nieruchomości, wynajmowanie, wydzierżawienie czy użyczenie, należy do właściwych dyrektorów szkół. Do nich też odnosi się obowiązek zachowania warunków nakreślonych przepisami ogólnokrajowymi.
Z powyższych względów Wójt Gminy Lubień nie może ingerować bezpośrednio w zarządzanie szkolną infrastrukturą sportową szkół. Z pewnością też powierzenie dyrektorom poszczególnych placówek zarządzania nią bardziej odpowiada realiom poszczególnych miejscowości Gminy. Dyrektorzy są w stanie w lepszym stopniu nadzorować pracę podległej im placówki niż pracownicy Urzędu oraz są bardziej świadomi potrzeb i możliwości pojedynczych szkół. Z poważaniem Wójt Kazimierz Szczepaniec”.
Z przytoczonego pisma Wójta wynika, że aby dowiedzieć się, co było przyczyną, że przez 10 miesięcy zamknięte były zarządzane przez Szkołę Podstawową w Skomielnej Białej obiekty sportowe (hala sportowa, boisko oraz plac zabaw dla najmłodszych) powinniśmy o to zapytać Dyrektora Szkoły Podstawowej. Jednak zanim to nastąpi chcemy od Was, naszych czytelników – mieszkańców naszej miejscowości dowiedzieć się, co o tej sprawie myślicie.
W tym miejscu pragniemy nadmienić, że osoby korzystające z przyszkolnej hali sportowej uczestniczą w „zajęciach sportowych” na własną odpowiedzialność (wie to każdy najemca podpisując umowę z właścicielami obiektów sportowych). Najemca bierze pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo przebywających na hali. Tak więc, o jakiejkolwiek odpowiedzialności właściciela/władającego obiektem sportowym w tym wypadku nie ma mowy.
Prosimy o merytoryczne komentarze.

Jak udało nam się dowiedzieć na stronie „Portal Oświatowy” Obecnie nie można powołać się na stan epidemii, jako wyłączną przesłankę odmowy udostępnienia hali sportowej, ponieważ to właśnie prawodawca ustalił zasady organizacji zajęć sportowych w czasie epidemii. Zatem zajęcia te, przy uwzględnieniu nałożonych obostrzeń, mogą się odbywać. Ponadto samo zawieszenie zajęć w szkole nie stanowi przesłanki odmowy udostępnienia hali sportowej. Trudno uznać za uzasadniony powód odmowy udostępnienia obiektu sportowego – np. ochronę pracowników szkoły, którzy dokonują dezynfekcji, sprzątania. Do podstawowych zadań pracowników personelu sprzątającego szkołę należy obecnie sprzątanie i dezynfekcja pomieszczeń szkoły (również tych, w których przebywają pracownicy szkoły, a także uczniowie – przed zawieszeniem zajęć w szkole), a pracodawca powinien zapewnić tym pracownikom środki ochronne, zabezpieczające pracowników przed narażeniem na zakażenie.

16 Odpowiedzi na TRUDNE TEMATY: CO BYŁO POWODEM, ŻE NA OKRES DZIESIĘCIU MIESIĘCY ZAMKNIĘTO HALĘ SPORTOWĄ, BOISKO I PLAC ZABAW W SKOMIELNEJ BIAŁEJ?

 • Wynajmujący mówi:

  W naszej szkole Panie sprzątające mają więcej do powiedzenia niż sam dyrektor. Nie chodzi już o sam fakt epidemi, ale wielokrotnie te Panie stwarzały problemy dla osób wynajmujących halę sportową. W Skomieknej zawsze był problem,żeby cokolwiek było otwarte.

  • GrupaŻywiec mówi:

   Nareszcie ktoś się tym zajął…bo po co to wszystko było budowane, żeby stało nieużywane? Może trzeba pomyśleć o dobrym gospodarzu tych obiektów (hala,boisko przy Szkole i plac Zabaw)!!!!!!

   • GrubaŻywa mówi:

    Było budowane dla użytku szkolnego, a nie dla Pani Grażynki czy innej Halinki i ich bombelków(!!11!!)

    • Rodzic mówi:

     Jako rodzic dziecka uczęszczającego do tej Szkoły mogę stwierdzić, że to użytkowanie jest zerowe…. dzieci z młodszych klas nie chodzą na ten plac zabaw od czasu pandemii…zazwyczaj w ramach zajęć bawią się na boisku o ile żadna starsza klasa nie ma zajęć w tym czasie. W innych Szkołach są zajęcia taneczne, piłkarskie nawet gimnastyczne popołudniami….wieczorami aerobic, piłka, zumba… coś się dzieję a u nas cisza… wozimy dzieci po sąsiednich miejscowościach…

 • A.M mówi:

  Bardzo dobrze, że ktoś to wreszcie poruszył! Można przecież oddać do użytku plac zabaw, wywieszajac informację, że ludzie korzystają z niego na własną odpowiedzialność. A co z dziećmi przebywającymi w szkole i przedszkolu? tylko nie mówicie ,że nie korzystały z placu zabaw Ani boiska od września. Jeśli tak to czyste lenistwo zarządzanych szkołą. Wystarczyło by przecież wyznaczyć kogoś do dezynfekcji ma zewnątrz.

 • Kibic mówi:

  Przykra sprawa, że hale sportowe, orliki, boiska w okolicznych miejscowościach są dostępne dla zainteresowanych, oczywiście przy spełnieniu obowiązujących obostrzeń. Niestety w Skomielnej Białej nie było do tej pory nawet próby podjęcia rozmów, ponieważ od razu było nie. Pytanie dlaczego?, lepiej jak młodzież spotyka się pod szkołą lub stadionie i zostawia po sobie chlew, zamiast swoją energię pozostawić na obiektach sportowych. Jest okres zimowy więc pozostaje tylko hala która stoi pusta bo tak jest wygodniej. Myślę że pora się nad tym zastanowić Droga Dyrekcjo bo w ten sposób nic w Skomielnej nie zbudujemy. Przykładem jest hala sportowa w Rąbie Wyżnej, Jordanowie, Lubieniu, Spytkowicach która jest czynna do 22, wynajmujący podpisuje umowę, zachowuje wszystkie obowiązujące obostrzenia, hala jest dezynfekowana i działa. Przypadek? nie sądzę:)

 • MK mówi:

  Całe wakacje obiekty sportowe przy naszej szkole były pozamykane :( nawet gdy obostrzenia były znoszone. Plac zabaw nawet dla dzieci z przedszkola nie został udostępniony mimo iż przecież Panie sprzątające z przedszkola mogłyby zdezynfekować zabawki przed i po zabawie dzieci. podobno nie było odbioru technicznego obiektu. Kolejna ściema żeby nic nie robić… Jedyna rozrywka w okresie letnim ten nieszczęsny plac zabaw czy to boisko przy szkole chronione łańcuchami..tylko po co ???Czy to złośliwość, lenistwo czy może brak dobrej woli ze strony „zarządców”? Problem ze sprzątaniem hali czy boiska? Panie sprzątaczki ze szkoły ewidentnie znudzone zasiadają co rano na ławeczce przed szkołą, jakby zrobić im zmianowy system pracy miałyby zajęcie , a przy okazji młodzież skomielniańska bezpiecznie mogłaby korzystać z dobrodziejstw obiektów sportowych w naszej wsi…I nie ma to znaczenia czyje to będą „bombelki”

 • Obserwator mówi:

  Dziwi fakt że w Gminie nikt nie umie liczyć, jeśli w innych miejscowościach można wynajmować halę za pieniądze to porównać ze Skomielną – jakie wpływy do budżetu Gminy ma hala w Lubniu a jakie hala w Skomielnej a jakie hala w Tenczynie czy Krzeczowie. Przecież te budynki powinny na siebie zarabiać …dlaczego te budynki stoją puste.

 • Janek z Karcmiska mówi:

  Przekażcie tę hale prywatnemu gościowi to zobaczycie ile można na takich obiektach zarabiać. Grałem na wielu halach na podhalu i były takie na których kończyliśmy o 23.00 Pilnowała osoba całkowicie z zewnątrz ale na pewno na siebie zarobiła…

 • Wiesiek mówi:

  Oj tam, oj tam przeżywacie że hala nieczynna. Ja mam pomysł aby oświetlić ją z zewnątrz tak jak inwestycje stulecia czyli Ośrodek Zdrowia w Skomielnej Białej. Będą dwa PUSTOSTANY najładniejsze w Gminie widoczne z daleka. A więc radni KWW „czas na zmiany” do roboty składać szybko wniosek do Wójta. Tysiąc w tą czy tamtą jakie to znaczenie, przecież wszyscy wiedzą że Gmina MUSI!!!! zapewnić środki na ich utrzymanie.

 • ŚWIADOMY mówi:

  Gdyby nie świadomość w jakim okresie liturgicznym się znajdujemy wydawać by się mogło że bierzemy udział w przedstawieniu Tridum Paschalnego. Bo przecież mamy Piłata który umył ręce i oddał problem w inne ręce – zakładam że chodzi o dyrekcje szkoły. Problem poważny a i tak nic z tego nie będzie bo jak na razie władze szkolne milczą i tak z pewnością pozostanie. Ustawy , zarządzenia, restrykcje a zarządzający swoje – czyli SZOPKA oczywiście NOWOROCZNA ale za to jesteśmy chociaż we właściwym okresie liturgicznym. Nieśmiało pragnę przypomnieć że to MY mieszkańcy robiliśmy zrzute na budowe tej hali , no i jest a tak naprawde to jej nie ma. Na dowód piękna tablica pamiątkowa z numerami domów które brały udział w ściepie na coś co nie żyje. A co na to rodzice dzieci – uczniów naszej szkoły? Na razie milczą. Bo raczej trudno odnieść wrażenie że są zainteresowani przynajmniej po ilości komentarzy dotyczących sprawy. A może wolą mieć spokój? Bo przecież dzieci ze wzrokiem wlepionym w monitory ,te duże i te całkiem małe równa się spokój. A kręgosłupy się krzywią. A tak ogólnie to o co nam wszystkim chodzi. Przecież jest pandemia , to wszystko wina KORONKI i niech tak zostanie, bo i tak niczego innego spodziewać się nie należy. Dziękuje Tym którzy temat poruszyli. Mam nadzieje że to coś pomoże.

 • RODZIC: mówi:

  Jestem mamą dzieci chodzących do naszej szkoły podstawowej. To nie jest tak, że nie jesteśmy zainteresowani zaistniałym problemem.
  Ale co mamy zrobić ?????
  Nasz wójt dla wszystkich jednakowo ” umył ręce”, jednak w Tenczynie czy w Lubniu już od ok 10 – 12 listopada hala była wynajmowana.
  Dlaczego u nas nie ??? Myślę, że powód powinna przedstawić nasza dyrekcja!
  Niestety, najbardziej poszkodowane są w tym wszystkim nasze dzieci ( są zawodnikami Klubu Sportowego KS LUBOŃ i chodzą na zajęcia do Szkółki Piłkarskiej). Tak jak napisała Pani wcześniej zostaje nam wozić po okolicznych miejscowościach!!!!!
  Mam nadzieję, że szybko doczekamy się lepszych czasów i nie będziemy za 2 miesiące walczyć z otyłością naszych dzieci.

 • ŚWIADOMY mówi:

  Brawo ! Mamy Rodzica który widzi problem. Co robić ? Pisać , komentować , pokazać że sprawa nie jest nam obojętna a być może ktoś pójdzie po rozum do głowy.

 • kibic mówi:

  Tylko pokazanie zainteresowania w postaci choćby komentarza pomoże rozwiązać szybko problem. Czekamy ciagle na odpowiedz Szanownej Dyrekcji.

 • wierny mówi:

  Hala zamknieta, boisko, szkoła, ośrodek, OSP. weseliska, piwiarnia, stadion, a od dzis nawet Kościoł chcą zamknąc jak mówił Proboszcz !!! O rany co to bedzie , co to bedzie!!! Ratunku, litości

 • ubaw po pachy mówi:

  Jest jeden budynek otwarty i dostępny dla każdego, w dogodnej lokalizacji, sąsiedzi spokojni. Na ścianie numery domów, które brały udział w ściepie. Najnowsza inwestycja w tej biednej, nieszczęśliwej, pokrzywdzonej wsi.

  I widać dużo chętnych, żeby się tam znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *