4 GRUDNIA WSPOMNIENIE ŚWIĘTEJ BARBARY – PATRONKI GÓRNIKÓW

4 grudnia Kościół wspomina Świętą Barbarę. Jak podaje tradycja żyła ona na przełomie III i IV wieku. Urodziła się na terenie dzisiejszej Turcji w Heliopolis w Bitynii w bogatej, pogańskiej rodzinie. Była dzieckiem długo oczekiwanym przez swoich rodziców. Obdarzona wieloma talentami, wielkimi zdolnościami i niezwykłą urodą została

 

wysłana przez ojca na naukę do Nikodemii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem. Przyjęła wiarę w Chrystusa i potajemnie przyjęła chrzest, postanowiła także, że do końca życia będzie żyć w czystości.
Ojciec Barbary, który był zagorzałym poganinem nie zaakceptował wyborów i decyzji córki. Na różne sposoby próbował odwieść ją od wyznawanej wiary. Nie ograniczył się przy tym do słownej perswazji, ale złorzecząc bił ją i groził śmiercią. Zbudował wierzę, w której więził nieposłuszną córkę. Na koniec, nie mogąc złamać woli Barbary ojciec wydał ją Rzymianom jako chrześcijankę. Działo się to za panowania cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311). Rzymianie torturowali Barbarę, która jednak pozostała niezłomną wyznawczynią Chrystusa. Skazana na śmierć, została ścięta mieczem przez własnego ojca.
W wieku VI cesarz Justynian sprowadził relikwie Świętej Barbary do Konstantynopola. Stąd zabrane zostały do Wenecji w 1202 roku, następnie znalazły się w Torcello, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego (w kościele Świętego Jana Ewangelisty)*.
Również w Polsce kult Świętej Barbary był zawsze bardzo żywy. Czczona jest jako patronka dobrej śmierci. Świętą Barbarę, oprócz górników czczą przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najbardziej narażeni: hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze (szczególnie artylerzyści), kamieniarze, więźniowie. Patronuje Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W czasie II Wojny Światowej Świętą Barbarę obrali sobie za patronkę żołnierze Armii Krajowej.

W minionych latach w dzień wspomnienia Świętej Barbary w tunelu drążonym na „nowej S-7” odprawiana była Msza Święta w intencji górników, pracowników Firmy Astaldi. Eucharystię sprawowali księża z Naprawy (ŚP ks. Jan FRYŹLEWICZ – w portalu północnym) i Skomielnej Białej (ks. Ryszard PAWLUŚ – w portalu południowym). Wszystkim pracującym pod ziemią, górnikom w dniu Ich Święta składamy najlepsze życzenia.
*opracowano według „Żywotów Świętych” napisanych przez księdza J. A. ŁUKASZKIEWICZA, a wydanych w 1902 roku w Krakowie.
Foto. z archiwum SKOMIELNA.INFO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *