GDDKiA GOTOWE DO ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG W SEZONIE 2020/2021

Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2500 pojazdów, m.in. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 291 magazynów soli.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ponad

17 700 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 20?000 km. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Realizowane są, co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci.

Utrzymanie istniejącej sieci drogowej to nie tylko remonty, przebudowy, ale również zimowe utrzymanie dróg. Niezwykle istotne, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych zmieniają się właściwości jezdne naszych pojazdów. Reakcja służb utrzymaniowych musi być skuteczna i zapewniać bezpieczeństwo użytkowników dróg – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Przewidujemy, że sezonie zimowym 2020/2021 do zimowego utrzymania zużytych może zostać około:?

470 tys. ton soli drogowej, GDDKiA

2,3 tys. ton chlorku wapnia,

42 tys. ton materiałów uszorstniających.

Kierowco – chcesz przejechać – przepuść

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg. ?

Teoretycznie zimy od kilku lat wydają się łagodniejsze, również na drogach, to jednak nigdy nie mamy pewności, kiedy aura się zmieni i warunki atmosferyczne będą bardziej wymagające. Dlatego jesteśmy gotowi na odparcie ataku zimy, tak jak to miało miejsce już w tym roku, kiedy przypomniała ona o sobie na Podhalu 13 października. Wówczas pięć pługopiaskarek pracowało w terenie. Można więc uznać sezon zimowy 2020/2021 za otwarty.
Źródło-GDDKiA Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *