42 ROCZNICA WYBORU KARDYNAŁA KAROLA WOJTYŁY NA PAPIEŻA 16 PAŹDZIERNIK 1978 – 16 PAŹDZIERNIK 2020

W piątek 16 października br. przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola WOJTYŁY na papieża. Metropolita krakowski kardynał Karol WOJTYŁA został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. Był 264 „zwierzchnikiem” Kościoła katolickiego, pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od

półtora wieku. W chwili wyboru miał 58 lat. Wybór Papieża, który pochodził „z za Żelaznej Kurtyny” wzbudził wiele emocji, radości i niósł ze sobą nadzieję. W trakcie Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat (22 października) Jan Paweł II przemówiła „do świata” słowami: „…Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi…”. To przesłanie Papieża uważane jest za jeden ze społecznych i teologicznych fundamentów trwającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.
Dla Polski prorocze okazały się słowa wypowiedziane na ówczesnym „Placu Zwycięstwa” w Warszawie w trakcie pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 roku: „… Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!…”
Duch odmienił oblicze naszej Ojczyzny …
Papież Polak odbył najwięcej pielgrzymek wśród dotychczasowych Papieży (104). Ogółem odwiedził 132 kraje. Najwięcej, bo aż 9 razy, pielgrzymował do Polski.  Podczas swojej 27-letniej posługi św. Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie.
W 2005 r. Sejm RP przyjął uchwałę, w której ustanowił 16 października Dniem św. Papieża Jana Pawła II.
Mieszkańcy naszej miejscowości wielokrotnie spotykali się z Papieżem Polakiem w trakcie podróży Jana Pawła II do Ojczyzny. Skomielnianie pielgrzymowali też do Watykanu i Castel Gandolfo, gdzie uczestniczyli w audiencjach prywatnych. Organizatorem tych pielgrzymek był długoletni proboszcz naszej parafii ksiądz kanonik Antoni ŁACIAK (*1925 – +2.02.2020), który wyliczył, że skomielnianie w Rzymie odwiedzili Jana Pawła II dziesięć razy. Pamiątką tych niezapomnianych chwil i spotkań z Papieżem są dziś fotografie, czasem też inne dokumenty.
Zdjęcie pochodzi z albumu rodzinnego Janka K.

Oprac-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *