ŻOŁNIERZ OT DRUKUJE PRZYŁBICE 3D

Żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) wraz z grupą pasjonatów drukują w formacie 3D przyłbice medyczne dla potrzeb placówek medycznych. Grupa się powiększa, poszukają kolejnych drukarek 3D i materiału do produkcji.

„Wraz z pierwszymi przypadkami koronawirusa pojawiły się sygnały


o potrzebie doposażenia placówek medycznych w sprzęt ochrony osobistej, w tym przyłbic medycznych, które stanowią zabezpieczenie dla ratownika lub lekarza, a jednocześnie pozwalają na swobodny kontakt z pacjentem” – mówi st. szer. Łukasz Wiśniowski, żołnierz 111 batalionu lekkiej piechoty (111 blp)
w Krakowie.
Z tym problemem postanowiły zmierzyć się osoby dysponujące nowoczesną technologią druku 3D. To pasjonaci, którzy testują możliwości nowoczesnych form wydruku w domowym zaciszu.
„W chwili obecnej zawiązują się w grupy, by wspólnie pomóc swoim regionalnym szpitalom, zakładom opieki zdrowotnej oraz tym, którzy mają styczność z osobami objętymi kwarantanną, w tym żołnierzom Obrony Terytorialnej” – dodaje żołnierz 111 blp.
Akcja wydruku przyłbic została zaimportowana z Czech. Tam pojawiły się pierwsze wpisy na branżowych blogach, pokazujące jak w domowych warunkach stworzyć przyłbicę, używając technologii wydruku 3D. Stamtąd wyszły pierwsze opracowane projekty, udostępnione nieodpłatnie,
a stanowiące doskonałą bazę dla każdego „drukującego”.
Z inicjatywy społeczności drukarzy oraz żołnierza OT zawiązała się grupa adaptująca rozwiązania z czeskiego rynku o nazwie „Przyłbica
w koronie”. Dziś jej fanpage na „Facebooku” zrzesza ponad tysiąc osób,
a w sieci powstało już wiele grup regionalnych badających zapotrzebowanie
i reagujących na braki w wyposażeniu. Obecnie wysondowano, że potrzeba ponad 4500 sztuk przyłbic. Do grupy piszą i dzwonią osoby chcące pomóc swoim placówkom w miejscu zamieszkania. Ta liczba cały czas rośnie. Przez okres trwania akcji wydrukowano i rozdysponowano blisko 700 sztuk. Ilość osób drukujących w grupie „Przyłbica w koronie” przekroczyła 100 chętnych,
a sprzętu drukującego niemal 150 sztuk.
W akcję angażują się prywatne firmy. Między innymi Agencja Reklamowa „Solara”, która wycina szybki plastikowe z materiału PET; firma Fiberlogy, która przekazała 70 kg filamentu – materiału potrzebnego do druku. Krakowskie AGH oraz Tarnowskie PWSZ udostępniło swój sprzęt drukarski. Wszyscy działają pro bono.
Grupa „Przyłbica w koronie” obecnie pracuje nad dostawą sprzętu
do placówek w całym kraju w tym w Tarnowie, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej. Organizowana jest właśnie kolejna społeczność osób, której celem jest zaopatrzenie lokalnych szpitali w przyłbice.
Hasłem „Możesz pomóc dziś. Kto wie, czy jutro medycy nie będą musieli pomóc Tobie” wolontariusze próbują zwrócić uwagę, że problem dotyczy wszystkich tu i teraz, a rozwiązaniem jest wzajemna pomoc.
Akcję można obserwować w mediach społecznościowych. Utworzony został dla niej również hasztag #przylbicawkoronie.
Kontakt z Koordynatorem na okręg tarnowski – LWISNIOW@gmail.com.

mjr Bartosz KUBAL
Oficer Prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
www: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *