CO ZROBIĆ ABY NA KAMIEŃCU BYŁO BEZPIECZNIEJ?

Nie do każdego zdarzenia wzywana jest Policja, jednak gdyby tak było, to słynne już skrzyżowanie na drodze 28 byłoby zapewne niekwestionowanym liderem w naszym regionie. Z drogi 28 korzysta wielu kierowców, szczególnie ciężarówek. To w miarę szeroka i wygodna droga, więc zachęca do szybkiej jazdy. Można się na niej poruszać

50km na godzinę, ale dla niektórych taka prędkość jest za mała, więc jadą jeszcze szybciej. Mając pierwszeństwo przejazdu nie zważają na to, że zbliżają się do małego ale bardzo niebezpiecznego skrzyżowania które jest wyjazdem z drogi roli Słowiakowej, roli Krzysztofiakowej i wyjazdem z parkingu sklepu. Nie liczą się również tym, że jest przejście dla pieszych, przed którym należy zachować szczególną ostrożność. Nie przewidziano również, że barierki oraz słup z wysięgnikiem oświetlenia nad przejściem dla pieszych, znacząco ogranicza widoczność wyjeżdżających z roli Słowiakowej. Dodatkowym utrudnieniem po zmianie organizacji ruchu na światłach w Skomielnej, jest to że mieszkańcy którzy mieszkają przy starej „zakopiance”, aby dojechać np. do Jordanowa muszą wjechać na DK-28 do wyboru są trzy drogi asfaltowe droga na roli Słowiakowej, droga na granicy ról Działowej i Folwark i nowa przy przedszkolu. Najczęściej wybieraną jest droga na roli Słowiakowej, szeroka jest się gdzie na niej wyminąć. Powoduje to że ruch na tej drodze wzrasta.

Co można zrobić aby było bezpieczniej? O przebudowie skrzyżowania można zapomnieć, jest bardzo ciasno. Oświetlenie przejścia a teraz jego dodatkowe doświetlenie poprawiło bezpieczeństwo na samym przejściu. Na pewno przeniesienie słupa z wysięgnikiem oświetlenia na pobliski parking oraz likwidacja barierek, tak aby odsłonić wyjazd z roli Słowiakowej. Dobrym pomysłem byłby montaż znaków o ograniczeniu prędkości, lub namalowanie znaków poziomych na jezdni, tak aby kierowcy widzieli że zbliżają się do niebezpiecznego miejsca.
Wśród mieszkańców coraz częściej pojawia się pomysł o przeniesieniu fotoradaru z roli Śmietanowej, ruch na starym odcinku „zakopianki” bardzo zmalał, samochody jeśli już są to stoją w korku. Lokalizacja tego fotoradaru w dotychczasowym miejscu jest bezzasadna.

Jak na razie, jedyne co możemy zrobić to zaznaczyć punkt na Krajowej Mapie Zagrożeń, link (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html) pierwsze efekty już widać, bardzo często na tym obszarze pojawia się Policja.

Wcześniej czy później my jako mieszkańcy musimy coś zrobić w tej kwestii, tak aby w tym miejscu nie doszło do tragedii. Jest to droga którą rodzice odwożą dzieci do szkoły, dzieci same wracają ze szkoły. Ludzie starsi korzystają z niej aby dojść do sklepu, banku czy ośrodka zdrowia. Jeśli macie Państwo jakieś pomysły piszcie, może wspólnie uda się coś osiągnąć.

10 Odpowiedzi na CO ZROBIĆ ABY NA KAMIEŃCU BYŁO BEZPIECZNIEJ?

 • Józek z gór mówi:

  zlikwidować sklep zamknąć drogę słowiakową i krzysztofiakową i po ptokach dobrze godom.

 • Adam mówi:

  Załatwić przód od Kia Cee’d przemalować na barwy policji i postawić koło przystanku 😁 . Co jakiś czas ustawić prawdziwy patrol.

 • Kasia mówi:

  Zrobić wysepki przed skrzyżowaniem to zmusi do zmniejszenia prędkości. Takie powinny być na całej długości tej drogi w Skomielnej

 • nina mówi:

  Niech Bartek kieruje ruchem

 • KAROLINA mówi:

  Wezwać egzorcyste na bank pomoże- mnie pomógł

 • Autor widmo mówi:

  A może niech p. Plewa przeniosą sklep do dawnej Pimy. Tam jest teraz spokojnie, a plac duży i na sklep i na porządny parking

 • nafikol mówi:

  Słowiakowa drogą jednokierunkowa do góry, koło szkoły jednokierunkowa na dół, poszerzenie wyjazdu od remizy na drogę 28,( ewentualnie pas lewoskrętu od Rabki, według map w internecie miejsce na to jest) doświetlenie całego skrzyżowania i jednoczesne wycięcie słupa oświetleniowego wraz z barierkami które ograniczają widoczność, no i zdrowy rozsądek kierowców.

 • oip mówi:

  Marzy mi się, po otwarciu tunelu, zwężenie obecne zakopianki a w to miejsce zrobienie ścieżki rowerowej od zakrętu śmierci do Małego Lubonia. Dalej podobna ścieżka od Rabki. Mądrze przebudowane skrzyżowanie pod Centrum, obecnie jest z wszechmiar fatalnie – spod sklepu rusza się pod górę i ze złą widoczności, z ról z góry wyjeżdża się z kiepką widocznością, no a jadąc 28 od świateł ma się z góry i szybciej szybciej, do Rabki też nie jadą wolno. Fotoradar, poszerzenie wyjazdów, pasy, linie drgające na drodze.

 • EDWARD mówi:

  Dać wolną rękę Krzyśkowi z roli Leśniakowej ten gościu sobie na bank poradzi ja za a wy. W ubiegłym roku cała Zakopianka była zablokowana Policja nie dała radę a Krzysiu w mgnieniu oka rozładował ruch i chwała mu za to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *