SPRAWDŹ JAK PALIĆ W PIECU

2011-12-01_1322755051

Od ciebie zależy, czy paląc węglem i drewnem będziesz się dusił dymem i pyłem, czy zyskasz czyste i tanie ciepło! SPRAWDŹ JAK PALIĆ W PIECU tak, by nie tyrać w kotłowni jak niewolnik, a dom w zimie był ciepły bez szkody dla kieszeni.

Poznaj lepszą metodę palenia w piecu.

Dlaczego piece węglowe dymią i wymagają ciągłego doglądania? Bo są stare? Bo węgiel jest zły? NIE. Bo źle w nich palimy! Twój stary piec może ogrzewać oszczędniej i czyściej, a ty nie musisz go co rusz odwiedzać. To możliwe, gdy rozpalisz w nim od góry.

Jest czyściej: węgiel/drewno rozpalone od góry prawie nie dymi, nie tworzy smoły ani sadzy.

Jest taniej: paląc jak do tej pory, wyciągasz z węgla 30% ciepła. 70% wywalasz kominem. Gdy rozpalisz od góry, bez trudu wyjmiesz w postaci ciepła 50-60% tego, co włożyłeś. Dla porównania nowoczesne kotły za 10 tys. zł. dobijają do 80%.

Jest wygodniej: rozpalasz i więcej nie chodzisz do kotłowni, a piec grzeje przez kilkanaście godzin.

Na co trzeba uważać?

Ta metoda dotyczy tylko pieców tzw. górnego spalania. Na 90% masz taki u siebie. Jeśli nie masz pewności – otwórz piec i upewnij się, że wylot spalin jest u góry komory zasypowej – wtedy jest to piec górnego spalania.
Rozpalanie od góry samo w sobie nie niesie zagrożenia, ale wymaga wsypania większej ilości opału naraz. Dlatego ilość powietrza dostającego się do pieca musi być pod kontrolą. Sznury uszczelniające w drzwiczkach muszą przylegać ściśle, a instalacja grzewcza musi być wykonana zgodnie ze sztuką, by nie było zagrożenia nawet w razie przegrzania kotła.

Jak rozpalić od góry?

1. Do pustego pieca nałóż węgla lub grubego drewna do połowy jego pojemności

2. Na tym ułóż ściśle grubsze szczapy drewna.

3. Na to nałóż drobniejszych patyków na rozpałkę (daj więcej niż zwykle).

4. Otwórz klapkę w dolnych drzwiczkach na grubość małego palca.
Jeśli piec ma dmuchawę, to nie zmieniaj jej ustawień, chyba że zauważysz później problemy z paleniem.

5. Rozpal. Gdy rozpałka zajmie się ogniem, zamknij szczelnie drzwiczki. Piec będzie się nagrzewał nieco wolniej niż zwykle. W środku ma być ogień i z czasem coraz mniej dymu.Jeśli masz możliwość, obserwuj co leci z komina. Czarny dym oznacza, że trzeba przymknąć nieco dolną klapkę (za dużo powietrza). Jeśli dym jest gęsty i siwy, to powietrza jest za mało.

6. Nie dosypuj węgla w trakcie palenia! To istota tej metody. Teraz wyda ci się to dziwne, ale z czasem wyczujesz, ile węgla trzeba wsypać na początku. We właściwie dobranym piecu, pełny zasyp dobrego polskiego węgla wystarczy na ok. 8-16 godzin ciągłego grzania.

Proces rozpalania od góry możesz obejrzeć na filmiku pod adresem:

www.CzysteOgrzewanie.pl/filmik

Źródło-rabka.pl

Jedna odpowiedź na SPRAWDŹ JAK PALIĆ W PIECU

  • prowoder mówi:

    Bardzo dobry i przydatny artykuł. Paliłem tak w starym robionym piecu, i teraz w nowym też tak palę. Efekty… zaglądam do kotłowni raz na dobę, dym z komina prawie niewidoczny, żadnej smoły w kominie, i oszczędności w kieszeni. Trzeba się tylko przyzwyczaić, że na ciepłe grzejniki trzeba poczekac około 15 – 20 min dłużej. Palac od góry wpływamy też na poprawę „jakosci” spalin.
    Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *