ODPUST W NASZEJ PARAFII

DSC_8076W niedziele 28 czerwca br. obchodzony był w naszej parafii (przeniesiony z soboty dnia 27 czerwca) odpust ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W czasie mszy sprawowanych w tym dniu okolicznościową homilię wygłosił ojciec Marek SOCHA z parafii w Tenczynie, w której mówił roli Matki Boskiej w życiu każdego człowieka, nawiązał także do historii obrazu.
Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ma swoje korzenie w kulturze basenu Morza Śródziemnego: jedni jego powstanie datują na IX wiek a jako miejsce powstania wskazują Kretę, inni mówią o wieku XII i wskazują jako autorów ikony malarzy z Bizancjum. Według legendy do Wiecznego Miasta ikonę przywiózł bogaty kupiec gdzie umieszczona została w kościele Świętego Mateusza. W czasie wojen napoleońskich obraz zaginął, odnalazł go w drugiej połowie XIX wieku redemptorysta ojciec Michał MARCHI. W  dniu 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu, zaś w roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.
W czasie pierwszej swojej wizyty w Ojczyźnie w 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w Wadowicach:  „Proszę was, abyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy… abyście przed Wizerunkiem Tej Matki Bożej otaczali mnie nieustanną modlitwą”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *