IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

W pięknej, zimowej scenerii, w świątecznym nastroju przy świecących lampkach choinkowych od wczesnych godzin rannych 30 grudnia w Auli Szkolnej w Skomielnej Białej słychać było śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników jednostek OHP Województwa Małopolskiego. Organizatorem IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego była Komenda Wojewódzka OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej. Statuetki i nagrody, I, II i III miejsce ufundowała Komendant Wojewódzki OHP w Krakowie dr Jolanta Zajączkowska.
Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Myślenickiego p. Józef Tomal, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu
p. Danuta Burtan. Do występów zgłosiło się 13 jednostek OHP z całej Małopolski – 28 uczestników, w tym soliści, duety i zespoły wokalno – instrumentalne. Jury w składzie
p. Danuta Burtan, p. Ewa Opałek – Śnieg, p. Jakub Bal oraz ks. Andrzej Wasilewski – Kruk po wnikliwej analizie i dyskusji postanowiło przyznać I miejsce 6-34 Hufiec Pracy Stary Sącz, egz. II miejsce 6-36 Hufiec Pracy Skomielna Biała i 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz, III miejsce 6-8 Hufiec Pracy Kraków. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego otrzymała Grupa Kolędnicza z 6-38 Hufiec Pracy Gorlice, wyróżnienie Wójta Gminy Lubień oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu otrzymał Łukasz Wnęk z 6-34 Hufiec Pracy Stary Sącz. Na finał Przeglądu przybyli licznie zaproszeni goście, w tym grupa dzieci i młodzieży z partnerskiej gminy Malatina, która na wstępie przedstawiła kolędowanie po Słowacku. Przybyli również z-ca Komendanta Wojewódzkiego Bożena Jopek, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Radni Gminy Lubień, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Lubień, pracodawcy oraz sponsorzy. Gości, uczestników i wszystkich zebranych pożegnała swoim śpiewem i góralską muzyką grupa kolędnicza – Zespół „Korpiołki”  ze Skomielnej Białej. IV Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego był wspaniałą okazja do pokazania talentów wokalnych i wokalno instrumentalnych naszej młodzieży, ale również do kultywowania tradycji regionalnych, przekazywanych w formie kolęd i pastorałek przez kolejne pokolenia. Integracja z młodzieżą ze Słowacji pozwoliła na poznanie kultury innego narodu oraz nawiązania znajomości i licznych przyjaźni.

[youtube=http://youtu.be/qrGOvihWB7o]

Fot.4 Fot.3 Fot.1 Fot. 2

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Mateusz Augustyn

Jedna odpowiedź na IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

  • Kinga mówi:

    Wszyscy uczestnicy śpiewali pięknie, szkoda że większość kolęd była nieznana. Powinno się powracać do tradycyjnych kolęd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *