IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

W pięknej, zimowej scenerii, w świątecznym nastroju przy świecących lampkach choinkowych od wczesnych godzin rannych 30 grudnia w Auli Szkolnej w Skomielnej Białej słychać było śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników jednostek OHP Województwa Małopolskiego. Organizatorem IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego była Komenda Wojewódzka OHP w Krakowie oraz 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej. Statuetki i nagrody, I, II i III miejsce ufundowała Komendant Wojewódzki OHP w Krakowie dr Jolanta Zajączkowska.
Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Myślenickiego p. Józef Tomal, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu
p. Danuta Burtan. Do występów zgłosiło się 13 jednostek OHP z całej Małopolski – 28 uczestników, w tym soliści, duety i zespoły wokalno – instrumentalne. Jury w składzie
p. Danuta Burtan, p. Ewa Opałek – Śnieg, p. Jakub Bal oraz ks. Andrzej Wasilewski – Kruk po wnikliwej analizie i dyskusji postanowiło przyznać I miejsce 6-34 Hufiec Pracy Stary Sącz, egz. II miejsce 6-36 Hufiec Pracy Skomielna Biała i 6-33 Środowiskowy Hufiec Pracy Nowy Sącz, III miejsce 6-8 Hufiec Pracy Kraków. Wyróżnienie Starosty Powiatu Myślenickiego otrzymała Grupa Kolędnicza z 6-38 Hufiec Pracy Gorlice, wyróżnienie Wójta Gminy Lubień oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu otrzymał Łukasz Wnęk z 6-34 Hufiec Pracy Stary Sącz. Na finał Przeglądu przybyli licznie zaproszeni goście, w tym grupa dzieci i młodzieży z partnerskiej gminy Malatina, która na wstępie przedstawiła kolędowanie po Słowacku. Przybyli również z-ca Komendanta Wojewódzkiego Bożena Jopek, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Radni Gminy Lubień, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Lubień, pracodawcy oraz sponsorzy. Gości, uczestników i wszystkich zebranych pożegnała swoim śpiewem i góralską muzyką grupa kolędnicza – Zespół „Korpiołki”  ze Skomielnej Białej. IV Przegląd Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP Województwa Małopolskiego był wspaniałą okazja do pokazania talentów wokalnych i wokalno instrumentalnych naszej młodzieży, ale również do kultywowania tradycji regionalnych, przekazywanych w formie kolęd i pastorałek przez kolejne pokolenia. Integracja z młodzieżą ze Słowacji pozwoliła na poznanie kultury innego narodu oraz nawiązania znajomości i licznych przyjaźni.

[youtube=http://youtu.be/qrGOvihWB7o]

Fot.4 Fot.3 Fot.1 Fot. 2

Tekst: Marta Augustyn
Zdjęcia: Mateusz Augustyn

Jedna odpowiedź na IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK UCZESTNIKÓW OHP WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

  • Kinga mówi:

    Wszyscy uczestnicy śpiewali pięknie, szkoda że większość kolęd była nieznana. Powinno się powracać do tradycyjnych kolęd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *