FINAŁ KONKURSU „KORPIELE TRADYCJĄ NASZEJ WSI”

Podczas Dożynek Gminnych zorganizowanych w dniu 24 sierpnia w Skomielnej Białej odbyło się rozstrzygniecie konkursu zorganizowanego przez 6-36 Hufiec Pracy pod hasłem „Korpiele Tradycją Naszej Wsi”. Konkurs przebiegał w 2 kategoriach- na najokazalszego korpiela, w którym zwycięzcą została pani Teresa Spórna, oraz na najoryginalniejszą potrawę z karpiela w którym zwyciężył zespół „Cyrniawa” z Krzeczowa. Do konkursu przystąpiło 10 uczestników wśród nich osoby indywidualne i zespoły regionalne ze Skomielnej, Krzeczowa, Tenczyna i Lubnia. Uczestnicy przygotowali potrawy z korpiela wśród których, była zupa z korpiela, ciasto, placki pieczone na grillu, sałatka, smalec z korpielem. Potrawy zostały wystawione do degustacji na stole gastronomicznym podczas Dożynek. Wszyscy biorący udział w tym pierwszym organizowanym konkursie powracającym do tradycji Skomielnej otrzymali upominki w formie książek kucharskich oraz dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Lubień p. K. Szczepańca i Komendanta Wojewódzkiego OHP dr. J. Zajączkowską. Wyróżnienia piękne ozdobne drewniane kasetki ufundował Gminny Ośrodek Kultury. Swoje stoisko z potrawami mieli również uczestnicy hufca, którzy przygotowali wystawę fotograficzną pod hasłem „Od nasionka do karpiela” (brukwi) oraz informacje na temat uprawy korpiela. Młodzież aktywnie zaangażowała się w przygotowanie uroczystości. Pomagała w pracach porządkowych przy Remizie OSP, jak również służyła do obsługi w czasie dożynek m. in. częstowała gości kołaczami, plackiem drożdżowym i serem wiejskim ufundowanym przez Cukiernię Pychotka z Naprawy. Na dożynkach uczestnicy Hufca w formie materiałów reklamacyjnych informowali zebranych o rekrutacji do projektu Gwarancje dla młodzieży którego realizacja rozpocznie się już we wrześniu.

 

korpiele
Tekst i zdjęcia: Marta Augustyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *