FESTIWAL TEATRÓW WIEJSKICH WIŚNIOWA 2013

  Grupa teatralna im. Franciszka Macioła wystąpiła na Festiwalu Teatrów Wiejskich dla mieszkańców terenu działania LGD Turystyczna Podkowa, który odbył się w Wiśniowej 19 – 20 października 2013r. Festiwal miał charakter konkursu, niestety dziś nie udało nam się dowiedzieć które miejsce zajęła grupa ze Skomielnej Białej, uczestnikami były amatorskie teatry regionalne posiadające w swoim repertuarze inscenizacje tradycyjnych obrzędów i zwyczajów oraz utwory dramatyczne. Artyści teatrów wiejskich spotykają się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej od 1995 roku, w cyklu 2-letnim.

Przez wszystkie lata cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony stałych uczestników jak również nowych. Na Festiwalu wystąpiło 14 zespołów obrzędowych i dramatycznych z terenu działania LGD Turystyczna Podkowa oraz z różnych stron Małopolski. W czasie prezentacji teatralnych była okazja poznania zapomnianych już niemal obrzędów związanych z czynnościami dawnych mieszkańców małopolskich wsi, takimi jak: wicie wianków , maglowanie, pieprzowiec czy łogrobek z babskimi sfarami. Na scenie pojawi się również repertuar dramatyczny : „Ożenek”, „Lykorz mimo włase woli” czy „Czarownica”.
Wśród prezentowanych widowisk dominuje teatr obrzędowy, niemal każde z przedstawień odwołuje się do tradycji wiejskich w którym celem nadrzędnym jest wierne zachowanie elementów etnicznych oraz przekazywanie tych wartości kolejnym pokoleniom.
Dodatkowymi atrakcjami był pokaz tradycyjnego rzemiosła ludowego oraz twórczości artystycznej (haft, koronkarstwo, rzeźba, malarstwo czy plastyka obrzędowa).

Tekst-Wrota Małopolski

DSC_0508

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *