ZWYCIĘSTWO TRADYCJI

W dniu 6 października 2013 roku o godzinie 10.15 w sali Szkoły Podstawowej imienia Władysława ORKANA w Skomielnej Białej odbyło się zebranie wiejskie. Władze Gminy Lubień reprezentowane były przez Sekretarza Gminy Pana Krzysztofa ŁABUZA, przewodniczącym zebrania był sołtys Naszej wsi Pan Jan MACIOŁ. W zebraniu uczestniczyli radni, oraz liczne grono mieszkańców Naszej miejscowości. Programem zebrania był tylko jeden punkt a mianowicie konsultacje społeczne związane z wnioskiem złożonym przez kilkunastu mieszkańców Roli Otrębowej w Skomielnej Białej, którzy zapragnęli zmienić nazwę roli na której mieszkają na „Osiedle Słoneczne”.

DSC_1376 (1)

Na wstępie głos zabrał sekretarz gminy, który przedstawił prawne aspekty prowadzenia społecznych konsultacji i „ścieżkę legislacyjną”, jaką  musi przejść złożony wniosek. Omówił on także możliwe sposoby przeprowadzenia głosowania mieszkańców w przedmiotowej sprawie. W dalszej części spotkania nastąpiły wystąpienia radnych i mieszkańców Naszej miejscowości. Przeciwnicy zmiany nazwy przytoczyli szereg argumentów, które potwierdzały słuszność ich stanowiska, przy czym w wypowiedziach tych dominowały aspekty historyczne, przywiązanie do tradycji i szacunek dla niej. Przeciwnicy wniosku zarzucili także autorom pomysłu, iż od roku 2007, czyli od momentu złożenia wniosku w tej sprawie „nie zaktualizowali” podpisów pod tym wnioskiem, pomijając w nim szereg osób,  które obecnie zamieszkują Rolę Otrębową a także tych którzy od 2007 roku nabyli prawa wyborcze. Ze strony wnioskodawców głos zabrał jedynie Pan Antoni MADEJOWICZ, który nie próbował przekonywać swoich oponentów do celowości wniosku, jak również nie podał żadnych merytorycznych argumentów „za” ponowionym przez siebie w dniu 1 lipca 2013 roku wnioskiem. Wystąpienie Pana Antoniego MADEJOWICZA ograniczyło się jedynie do opowieści o trudnościach jakie napotkał na swojej drodze przez sześć lat od chwili złożenia w dniu 5 września 2007 roku wniosku w Urzędzie Gminy, zwłaszcza ze strony radnych Naszej miejscowości, którzy nie podjęli jego zdaniem decyzji w przedmiotowej sprawie.

Na uwagę zasługuje fakt, że Pan Antoni MADEJOWICZ, pomysłodawca wniosku o zmianę nazwy roli Otrębowej na „Osiedle Słoneczne” jest, o czym powszechnie wiadomo, mieszkańcem Krakowa, natomiast w Skomielnej Białej odziedziczył dom.

Kolejnym punktem zebrania było jawne głosowanie nad przedstawionym wnioskiem o zmianę nazwy Roli Otrębowej na „Osiedle Słoneczne”. Wniosek ten poparło jedynie osiem osób, natomiast za utrzymaniem dotychczasowej nazwy opowiedziało się  trzydzieści osiem osób a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Na tym zebranie zostało zakończone. Ostateczna decyzja w sprawie zmiany nazwy roli zostanie podjęta przez Radę Gminy Lubień na jednej z kolejnych sesji.

W wypowiedziach większości uczestników zebrania dominowały głosy o przywiązaniu do tradycji, poszanowaniu dla tego co wyniosło się z domów rodzinnych. Zaznaczyć tutaj należy również, iż w  Naszej miejscowości powstał niedawno dziecięcy zespół regionalny o nazwie „Korpiołki”. Jego nazwa to nic innego jak nawiązanie do pogardliwego przed laty określania naszych przodków mianem „korpielorzy” – czyli tych co hodują i zjadają brukiew. Nadto w Naszej miejscowości znajdują się również firmy, których nazwy nawiązują do przydomków noszonych przez ich właścicieli, jak na przykład Pizzeria STAFF – Pana Władysława HANDZLA, czy Firma EL-SUM – Pana Władysława GACKA.

Niepokojącym może być natomiast fakt braku na wiejskim zebraniu przedstawicieli Zarządu Koła Związku Podhalan ze Skomielnej Białej, którego siedziba przecież znajduje się na Roli Otrębowej w domu Pana URBAŃCZYKA (tak zwanej „MAJERÓWCE”). Zaznaczyć tutaj należy, iż Związek ten chlubi się wszak przywiązaniem do szeroko pojętej tradycji przodków i jej wszelkich przejawów.

DSC_1342 DSC_1343 DSC_1345 DSC_1352 DSC_1356 DSC_1361 DSC_1363 DSC_1365 DSC_1372 DSC_1373 DSC_1375

Tekst i foto – A M

5 Odpowiedzi na ZWYCIĘSTWO TRADYCJI

 • Gość zza Wielkiej Wody mówi:

  Jedna uwaga do autora tekstu pt. Zwycięstwo tradycji. Na początku dziękuję za rzetelną relację z niedzielnego zebrania wiejskiego i ciekawy tekst. Moja uwaga dotyczy jednak Pańskich zapędów publicystycznych. Jeśli decyduje się Pan pouczać kogoś, ze powinien być na spotkaniu, a go nie było (chodzi o Związek Podhalan), oraz wyrażać z tego powodu niepokój (to Pana osobiste odczucie, z pewnością nie powszechne wśród uczestników zebrania), to tekst przestaje być czysto dziennikarską relacją, a staje się publicystyką (interpretacja i ocena faktów z przyjętego przez autora punktu widzenia). Wówczas, po pierwsze, uczciwość wymaga podpisania się imieniem i nazwiskiem. Bo dla mnie to trochę niepoważne i tchórzliwe pouczać kogoś chowając się za inicjałami. Bo wie Pan, to taka tania odwaga. Ja sobie na to mogę pozwolić, bo tylko komentuję – pan relacjonuje. Po drugie, artykułowi szkodzi, gdy fakty mieszkają się z opiniami, bo nie wiadomo wtedy, co jest faktem „autentycznym”, a co opinią autora. A to ogromna różnica. Pozdrawiam i mam nadzieję, że ta uwaga nie zniechęci Pana do pisania kolejnych tekstów, które zawsze czytam z dużą przyjemnością. K.G.

  • skomielnainfo mówi:

   Dziękuję za zainteresowanie artykułem i komentarz. Wnioskuje, że był Pan na zebraniu wiejskim, skoro potwierdza Pan rzetelność przekazanej informacji. W Pańskim komentarzu jak w każdej przysłowiowej beczce miodu jest jednak i łyżka dziechciu – czyli Pańskie uwagi, do których chciałbym się odnieść. Co do podpisu pod artykułem to chciałbym wyjaśnić, że najczęściej pojawiające się na naszej stronie wpisy są redagowane przez twórców tej strony, których dane można odnaleźć w zakładce „kontakt”. Inicjały pochodzą od naszych imion i nazwisk (A.M. to Andrzej Masłowski, Z.K. to Zbigniew Kraus). Wszystkie artykuły pochodzące z innych źródeł są podpisywane pełnym imieniem i nazwiskiem autora (np. zakładka „na ludowo” gdzie artykuły pisze i podpisuje nasz serdeczny przyjaciel, badacz kultury ludowej Robert Miśkowiec, oraz poeta Tadeusz Hanusiak). Nie chowam się więc za przypadkowymi inicjałami, lub pseudonimem. Nadmieniam jednocześnie że wzorcem dla nas w redagowaniu tekstów i sposobie ich podpisywania są takie strony z naszego regionu jak Gorce 24, Limanowa.in, gdzie większość artykułów podpisywana jest tylko inicjałami autorów. Co do moich zapędów publicystycznych: strona skomielna.info nie ma ściśle określonej formuły, nie jest to typowy portal informacyjny. Dlatego każdy może na niej wyrazić własną opinię, nie tylko w komentarzach, ale także w tekście opisującym dane wydarzenie. W trakcie zebrania wiejskiego, jako jego uczestnik (jestem mieszkańcem Skomielnej Białej) dało się zauważyć brak członków Zarządu Koła Związku Podhalan oddział w Skomielnej Białej gdyż to Ci ludzie tytularnie powinni stać na straży szeroko pojętej tradycji w Naszej wsi. Wydaje mi się że w moim tekście w żaden sposób Zarządu Koła Związku Podhalan nie pouczałem. Wyraziłem tylko moją opinię, że skoro siedziba Koła Związku Podhalan mieści się na Roli Otrębowej ludzie Ci powinni zabrać głos w tak kontrowersyjnej sprawie, tym bardziej że dotyczy ona tradycji. Niefortunne z mojej strony być może okazało się użycie słowa „niepokojące”, gdyż bardziej na miejscu byłoby użycie sformułowania np. „dziwnym wydaje się fakt nieobecności …” w kontekście wypomnianego przez Pana zdania. Jeszcze raz dziękuje za komentarz, gdyż ważne dla nas jest aby nasza strona była o ludziach i dla ludzi. Pozdrawiam Andrzej Masłowski (A.M.)

 • zbyszek mówi:

  czyli zwyciężył zdrowy rozsądek nad chorymi ambicjami

 • g... mówi:

  Moim zdaniem, to o nazwie powinni decydować mieszkańcy, a nie ,, cała ” wieś, a na pewno nie radni. Wszyscy mówili o tradycji, czy ,, zacofana” nazwa jest tradycją ? Jest tyle pięknych tradycji, a Wy wybraliście trochę wstydliwą dla ludzi, którzy wyjeżdżają z naszej pięknej wioski i muszą podać adres zamieszkania.

 • zbyszek mówi:

  g jak sie tak wstydzisz swojego pochodzenia to kup działke na placu defilad w warszawie i tam sie wybuduj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *