UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY, DOŻYNKI WIEJSKIE, 40.ROCZNICA POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚCI ROLNICZEJ” W SKOMIELNEJ BIAŁEJ

W słoneczną niedzielę 15 sierpnia br. w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – w Polskiej tradycji zwane Świętem Matki Bożej Zielnej, o godzinie 11.00 odprawiona została uroczysta suma w trakcie, której podziękowano za tegoroczne plony z naszych pól i ogrodów, modlitewną

pamięcią objęto także założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych – w 40 rocznicę powstania, oraz poległych w obronie Ojczyzny w sto pierwszą rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Wieniec dożynkowy” przygotowali mieszkańcy ról Pachurówka i Jonkowa. Orszak dożynkowy, zebranych przed kościołem wiernych, oraz poczet sztandarowy „Solidarności Rolniczej” ze Skomielnej Białej powitał ksiądz kanonik Ryszard PAWLUŚ, który następnie poświęcił przyniesiony do świątyni przez wiernych „wieniec dożynkowy”, wiązanki ziół i zbóż pochodzące z tegorocznych zbiorów.

Koncelebrowaną Mszę Świętą sprawowali: proboszcz, ksiądz kanonik Ryszard PAWLUŚ, ksiądz wikary Paweł CEMPURA, oraz ksiądz rodak Rafał KLUSKA.

W okolicznościowej homilii ksiądz proboszcz przypomniał o dzisiejszej uroczystości – Święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, podziękował za rolniczy trud, przypomniał o obchodzonych dzisiaj rocznicach: zwycięstwa polskiego oręża nad bolszewikami w bitwie pod Warszawą w 1920 roku, święcie Wojska Polskiego, 40 rocznicy powstania Solidarności Rolniczej, której symbolem jest „rolniczy” sztandar.

Mszę Świętą swoją grą uświetniła Orkiestra Dęta OSP.

Na zakończenie Eucharystii proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznego Święta Matki Boskiej Zielnej w naszej wsi.

Mszę zakończył odśpiewany przez zgromadzonych hymn „BOŻE coś Polskę…”.

Po Eucharystii zgromadzeni wysłuchali marszów wojskowych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP.

Tradycja „Mszy świętej dożynkowej” w naszej parafii sięga roku 1981, kiedy to w niedzielę 30 sierpnia – jak zapisał ksiądz kanonik Antoni ŁACIAK „…nastąpiło wznowienie zarzuconej tradycji Mszy św. dożynkowej w int. rolników…”. W „tamten pamiętny sierpień – »Karnawału Solidarności«” wieniec dożynkowy przygotowany został przez rolników kilku ról (Ligusowej, Krzysztofiakowej, Leśniakowej i Gackowej). „Uwiły go” gospodynie z kłosów zbóż zebranych z pól na okolicznościowym „feretronie” wykonanym przez Jana OBŁĄKA.

Entuzjazm i wiara w „nowy czas dla Polski” zostały jednak niebawem spacyfikowane przez komunistów z generałem Wojciechem JARUZELSKIM na czele – 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny – aby obronić „zdobycze socjalizmu”. Jak zanotował kronikarz w związku z rygorami stanu wojennego w 1982 roku Mszy Świętej dożynkowej nie sprawowano. Sztandar „Solidarności Rolniczej” znikną na kolejne lata w kościelnym magazynie – był symbolem pełnych euforii dni, ruchu społecznego rolników indywidualnych, które wg komunistów miały nigdy nie powrócić.

Msze Święte dożynkowe powróciły „do wiejskiego kanonu” w 1983 roku. Od 1986 wieńce przygotowują poszczególne role (zawsze w „duecie”). Tegoroczna „Dożynkowa Eucharystia” w intencji rolników, w podziękowaniu za płody ziemi jest trzydziestą dziewiąta z rzędu.

Tekst i Fot-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *