JORDANOWCY POLICJANCI WYRÓŻNIENI ODZNAKĄ IM. PODKOMISARZA ANDRZEJA STRUJA ZA RATOWANIE LUDZKIEGO ŻYCIA

Dwaj Policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie sierż. szt. Karol Kudzia – dzielnicowy miasta Jordanowa oraz sierż. szt. Dominik Czarny – funkcjonariusz zespołu patrolowo-interwencyjnego, znaleźli się

w elitarnym gronie policjantów wyróżnionych odznaką  im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, przyznawaną za ofiarną służbę i ratowanie ludzkiego życia. To wyjątkowe wyróżnienie odebrali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego.

Funkcjonariusze z Jordanowa zostali wyróżnieni za odważne działania, które podjęli w związku z pożarem budynku w miejscowości Toporzysko, w dniu 13 marca br. Policjanci bez chwili wahania wyważyli drzwi, a następnie z płonącego domu wynieśli osobę, która nie dawała oznak życia. Natychmiast podjęta reanimacja przez policjantów, a później przez inne służby doprowadziła do przywrócenia funkcji życiowych mężczyzny.

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii Polskiej Policji. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem na warszawskiej Woli, po tym, jak 10 lutego 2010 roku – podczas urlopu – na przystanku tramwajowym interweniował wobec chuliganów, którzy rzucili w kierunku tramwaju koszem na śmieci.

Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Źródło-KPP Sucha Beskidzka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *