50-LECIE KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA KANONIKA JÓZEFA MACIOŁA

Ksiądz Józef MACIOŁ urodził się 19 marca 1944 roku w Skomielnej Białej, jest synem Piotra i Janiny z domu DOLL. Rodzice księdza byli rolnikami, mieszkali na roli Wacławikowej. Szkołę Podstawową ukończył w Skomielnej Białej, „…uczyliśmy się jeszcze w starym budynku, ale także u BIERNATA, było to przed rozbudową szkoły…” – wspomina ksiądz Józef – „wychowawczyniami naszej klasy była pani Helena KONIECZNA i pani Maria WÓLCZYŃSKA” – dodaje.

„…Po ukończeniu Szkoły Podstawowej chodziłem – w dosłownym tego sława znaczeniu – do Liceum Ogólnokształcącego w Rabce, drogą przez Dzielce – na skróty…”.
Po zdaniu matury Józef MACIOŁ wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystość Świętego Stanisława BM dnia 8 maja 1969 roku otrzymał święcenia diakonatu.
W Niedzielę Palmową dnia 4 kwietnia 1971 roku przyjął z rąk metropolity krakowskiego kardynała Karola WOJTYŁY świecenia kapłańskie i skierowany został do posługi w parafii w Lachowicach.
W kolejnych latach pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w:
-parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła Lachowicach (1971-1973)
-parafii Świętego Wojciecha w Jeleśni (1973-1976)
-parafii Świętego Marcina w Klikuszowej (1976-1979)
-parafii Świętego Jakuba Apostoła w Raciechowicach (1979-1992)
W 1992 roku kardynał Franciszek MACHARSKI mianowany księdza Józefa proboszczem w parafii Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Pobiedniku Małym. Posługę w tej parafii pełnił on przez kolejne dwadzieścia dwa lata do 2014 roku, kiedy odszedł na emeryturę. Jako emeryt wrócił do rodzinnej miejscowości.

W przygotowaniu tekstu korzystałem z:
-księga „Liber Naturom et Baptistatuorum” z Archiwum Parafii Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej,
-http://seminarium-krakow.pl/seminarium/absolwenci/
-https://parafiapobiednik.pl/?q=node/66
dane biograficzne: na podstawie przeprowadzonej rozmowy z księdzem Józefem,
fotografie pochodzą z albumów rodzinnych: Marii i Leszka ŁĄCKICH (foto.1), Jana GACKA z Polany (foto.2), Ireny i Stanisława BERNADZIKÓW (foto.3, foto.4), ks. Józefa MACIOŁA ( foto.5)- za udostępnienie fotografii z albumów rodzinnych dziękuje – autor.

Jedna odpowiedź na 50-LECIE KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA KANONIKA JÓZEFA MACIOŁA

  • Stanisław Macioł mówi:

    Piękna uroczystość. Gratulacje i najlepsze życzenia dla księdza Jubilata. Serdeczne podziękowania dla księdza Proboszcza Ryszarda Pawlusia, Parafian oraz Organizatorów i Osób uświetniających tę uroczystość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *