BEZPŁATNE BADANIE PŁUC W RAMACH PROGRAMU „PROFILAKTYKA RAKA PŁUC W POWIECIE MYŚLENICKIM”

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym i jednym z najgroźniejszych w skutkach, gdyż późno wykryty powoduje wysoką śmiertelność. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca stanowiącym 80% – 90% wszystkich przyczyn, jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne. Poważnym

zagrożeniem jest także wdychanie szkodliwych substancji zawartych w powietrzu (pyłów, zanieczyszczeń przemysłowych czy dymu z pieców opalanych złej jakości węglem). Mając na uwadze zdrowie mieszkańców Starostwo Powiatowe w Myślenicach wraz współpracującymi gminami (Dobczyce, Lubień, Pcim, Tokarnia, Wiśniowa), po raz kolejny zaprasza mieszkańców powiatu myślenickiego do skorzystania z bezpłatnych badań z wykorzystaniem niskodawkowej Tomografii Komputerowej, których celem jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju. W ramach projektu zostanie bezpłatnie przebadanych 212 osób.

Kto może skorzystać z bezpłatnej diagnostyki?

osoby zameldowane na terenie powiatu myślenickiego
osoby które ukończyły 45 r.ż.
nie chorują na choroby płucne i nie są objęte opieką poradni specjalistycznych zajmujących się chorobami płuc
osoby u których w ostatnim roku nie wykonywano badań RTG lub tomografii komputerowej

Jak wziąć udział w programie?

Zapisy na badania prowadzone są w Oddziale Chorób Płuc SPZOZ w Myślenicach pod numerem telefonu 12 273 03 36, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 14.00

Gdzie można wykonać badanie?

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach (szpital), ul. Szpitalna 2, 32-400 Myślenice

Co dzieje się dalej z wykonanym badaniem?

Przy odbiorze wyników pacjent będzie miał udzieloną edukacyjną poradę profilaktyczną obejmującą swoim zakresem tematycznym profilaktykę raka płuc i innych chorób układu oddechowego, w tym POChP i astmy oraz poradę lekarza specjalisty, obejmującą swoim zakresem analizę wyników badań TK.

W związku z z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 prosimy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa – maseczka, zachowanie odległości w kontakcie z innymi osobami, mycie i/lub dezynfekcja rąk!!!
Źródło-Powiat Myślenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *