UWAGA – POJAWIŁY SIĘ ŻMIJE

żmija-1078x516

Otrzymaliśmy sygnały, że na naszym terenie pojawiły się żmije. W związku z tym dowiedzmy się, gdzie możemy je spotkać, dlaczego mogą zaatakować i jak się zachować w przypadku ukąszenia.

Żmija jest gatunkiem typowym dla skraju lasu i może występować w bardzo różnych środowiskach: może to być ubogi las sosnowy lub wilgotny liściasty, uprawa leśna, młodnik, starodrzew, śródleśna łąka lub zadrzewienie śródpolne, zarośla nad rzeką lub jeziorem. Ten gad potrzebuje dwóch rzeczy – odpowiednich kryjówek oraz bazy pokarmowej, którą stanowią drobne gryzonie oraz płazy. Żmija zygzakowata jest często mylona z niejadowitym zaskrońcem pospolitym, dlatego warto poznać różnice. Obydwa gady posiadają dosyć dużą zmienność ubarwienia ciała, dlatego chyba najważniejsza cecha to 2 żółte plamy na skroniach zaskrońca (stąd nazwa). Żmija posiada charakterystyczny zygzak na grzbiecie ale są osobniki ciemne i nie zawsze może być widoczny. Ubarwienie żmii to zazwyczaj brąz ale zdarzają się osobniki rude, oliwkowe, szare a nawet czarne. Zaskroniec jest wężem bardziej ruchliwym od żmii i najczęściej dosyć szybko ucieka w kontakcie z człowiekiem, natomiast żmija często wyczekuje zwinięta w kłębek z podniesioną głową i syczeniem sygnalizuje gotowość do ataku.

Żmije atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone odcięciem drogi ucieczki, nagłym zbliżeniem, dotknięciem kijem lub nogą. Bezpośrednio po kontakcie ze żmiją należy poszukać na ciele śladów ukąszenia w postaci dwóch ranek kłutych (jak po ukłuciu szpilką) w odległości do 1 cm od siebie (nie muszą krwawić). Jeśli w ciągu 10 minut w miejscu ukąszenia nie pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, można z dużym prawdopodobieństwem wnioskować, że jad nie został wpuszczony. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Czego nie należy robić w przypadku ukąszenia?

– nie masować, nie nacinać miejsca ukąszenia;
– nie odsysać ustami;
– nie podawać alkoholu i „leków cucących”;
– nie podawać surowicy przeciw jadowi żmij bez decyzji lekarza;

Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia:

– przemyć ranę wodą i odkazić np. wodą utlenioną;
– powyżej miejsca ukąszenia założyć opaskę uciskową (nie za mocno i co 10 do 20 minut zwalniać jej ucisk na 1-2 minut ). Jeśli nie gwarantujesz dopilnowania czasu zwalniania ucisku nie należy zakładać opaski. Bezpieczniej jest ochładzać miejsce ukąszenia np. woreczkami z lodem;
– ułożyć poszkodowanego wygodnie i okryć, aby nie wykonywał zbędnych ruchów;
– podawać duże ilości płynów do picia;
– wezwać lub zgłosić się do lekarza.

Źródło-materiały prasowe

Jedna odpowiedź na UWAGA – POJAWIŁY SIĘ ŻMIJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *