ODPUST W NASZEJ PARAFII

DSC_8076W niedziele 28 czerwca br. obchodzony był w naszej parafii (przeniesiony z soboty dnia 27 czerwca) odpust ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W czasie mszy sprawowanych w tym dniu okolicznościową homilię wygłosił ojciec Marek SOCHA z parafii w Tenczynie, w której mówił roli Matki Boskiej w życiu każdego człowieka, nawiązał także do historii obrazu.
Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ma swoje korzenie w kulturze basenu Morza Śródziemnego: jedni jego powstanie datują na IX wiek a jako miejsce powstania wskazują Kretę, inni mówią o wieku XII i wskazują jako autorów ikony malarzy z Bizancjum. Według legendy do Wiecznego Miasta ikonę przywiózł bogaty kupiec gdzie umieszczona została w kościele Świętego Mateusza. W czasie wojen napoleońskich obraz zaginął, odnalazł go w drugiej połowie XIX wieku redemptorysta ojciec Michał MARCHI. W  dniu 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu, zaś w roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.
W czasie pierwszej swojej wizyty w Ojczyźnie w 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w Wadowicach:  „Proszę was, abyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy… abyście przed Wizerunkiem Tej Matki Bożej otaczali mnie nieustanną modlitwą”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *