JAK MĄDRZE DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ

Zbliża się okres chłodów i śniegu. Jest to doskonała okazja by pomóc ptakom, a równocześnie nauczyć się je rozpoznawać gdy dłużej przebywają przy karmniku.  Jeżeli już zdecydujemy się na dokarmianie,  róbmy to „z głową”. Czasem więcej szkody zrobimy przez nieumiejętne działanie niż gdybyśmy wcale nie podjęli działania. Aby nie popełnić błędów, warto zapoznać się z zasadami umieszczonymi np. na stronie internetowej OTOP czy korzystając z dostępnych poradników i książek.

dsc_2250_01

Tu przedstawiamy najważniejsze z nich: 

  1. Dokarmianie rozpoczynamy dopiero wówczas gdy nastaje chłód lub spadnie śnieg. Zbyt wczesne rozpoczęcie wykładania pokarmu powoduje, że niektóre ptaki nie odlatują we właściwe im cieplejsze rejony i cierpią potem w czasie zimy.

  2. Rozpoczynając dokarmianie nie przerywamy go aż do ustąpienia mrozów i śniegu. Nie może nam się ono znudzić! Ptaki przyzwyczajone do stałego miejsca żerowania nie będą szukać pokarmu w innym miejscu. Jeżeli „zapomnimy” dać im jedzenie, zginą z wyczerpania.

  3. Karmnik dla ptaków umieszczamy w miejscu niedostępnym dla kotów i innych drapieżników. Systematycznie go oczyszczamy z resztek jedzenia i odchodów. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. kula – szczególnie sikorki czy mazurki chętnie korzystają z takiej formy podawania pożywienia.

  4. Czym dokarmiać ptaki? Nigdy nie podajemy resztek naszego pożywienia! Słony, nieświeży pokarm może zaszkodzić. Najlepiej przygotować różne nasiona (także oleiste, np. słonecznik), płatki zbożowe, kasze, świeżą, niesoloną słoninę czy mieszankę tłuszczowo-ziarnową. Można ją kupić w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie przygotować. Niektóre ptaki lubią pokarm miękki – owoce i jagody. Dla nich dobrze byłoby wyłożyć na suchym podłożu jabłka czy gruszki, ugotowane, niesolone warzywa, a także ryż lub kasze.

Źródło-Onet

Jedna odpowiedź na JAK MĄDRZE DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *