ODKRYJ BESKID WYSPOWY.

Nocnym wyjściem na górę Ćwilin w Beskidzie Wyspowym (woj. małopolskie) rozpoczyna się w sobotę tegoroczna edycja akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. W ramach przedsięwzięcia do 1 września tego roku turyści zdobędą 14 szczytów należących do tego pasma górskiego.

Ćwilin (1072 m n.p.m) to drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego znajdujący się w jego centralnej części. W ludowej tradycji Ćwilin jest bliźniakiem sąsiedniej Śnieżnicy, stąd niektórzy badacze wywodzą jego nazwę od niemieckiego słowa „zwilling” (niem. „bliźniak”, nazwa nadana być może przez niemieckich osadników z pobliskiego Tymbarku).

Jak powiedział pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, nocne wyjście na Ćwilin ma szczególny charakter, bowiem zgodnie z turystyczną tradycją właśnie tam, podczas wycieczki z grupą młodzieży, jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski wymyślił nazwę „Beskid Wyspowy”. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.

Zaczynamy od miejsca, gdzie powstała nazwa „Beskid Wyspowy”. Będziemy schodzić o świcie, więc mam nadzieję, że także zobaczymy te „wyspy”, które zauroczyły prof. Sosnowskiego – zaznaczył Szynalik.

W tym roku w ramach czwartej edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” zaplanowano 14 wędrówek na szczyty tego pasma górskiego, znajdujące się w powiatach: limanowskim, nowosądeckim, nowotarskim i myślenickim. W ciągu dwóch miesięcy od końca czerwca do początku września turyści podczas weekendowych wędrówek zdobędą: Ćwilin, Ciecień, Jasień, Modyń, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Potaczkową, Kostrzę, Kamionną, Szczebel, Łopień, Miejską Górę, Mogielicę i Lubogoszcz.

Każdej wyprawie towarzyszy polowa msza św. Przewidziano też dodatkowe atrakcje, takie jak występy zespołów regionalnych i jazzowych, konkursy, degustacje lokalnych potraw. Udział w wędrówkach jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki.

Oprócz wędrówek organizator – Forum Gmin Beskidu Wyspowego – przygotował dla turystów bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i kulinarnych, między innymi Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego (20-28 lipca 2013), Lato w Beskidzie Wyspowym (1 czerwca – 8 września 2013), Festiwal Beskidzka Podkówecka (8 września 2013). Wszystkie informacje dotyczące akcji „Odkryj Beskid Wyspowy zamieszczone są na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl.

Akcja „Odkryj Beskid Wyspowy” cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. W jej zeszłorocznej edycji uczestniczyło około 14 tysięcy osób. Zdobyto 12 szczytów Beskidu Wyspowego, a najwięcej piechurów – około 2 tysiące – wybrało się na najwyższy szczyt pasma – Mogielnicę (1171 m n.p.m.).

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Źródło- Onet

Fot- K Z

DSC_7179

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *