8 MAJA MSZA ŚWIĘTA PRZY KAPLICZCE NA ROLI ŻUROWEJ

W uroczystość Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przypadającą w niedzielę 8 maja przy kapliczce na roli Żurowej (przy drodze „krakowskiej”) odprawiona została o godzinie 15.00, Msza Święta. Eucharystię sprawowano „w intencji osób, które

opiekują się kapliczką, oraz zgromadzonych na Mszy Świętej”. Eucharystię sprawował wikary, ksiądz Paweł CEMPURA, który wygłosił także okolicznościowe kazanie.

W czasie Mszy Świętej „przygrywał” zespół regionalny „Korpiołki”. Na zakończenie Eucharystii ksiądz Paweł podziękował wszystkim, którzy przygotowali kapliczkę i jej otoczenie na tegoroczne „modlitewne spotkanie w plenerze”, oraz wszystkim, którzy „na co dzień” o kapliczce pamiętają i modlą się przy niej. Po Mszy Świętej zgromadzeni odmówili Litanię Loretańską.

Kapliczka na roli Żurowej, jak w „Kronice Skomielnej Białej” pisze Maria ZAWADZKA pochodzi z XVI wieku. Powstała w miejscu, w którym miał stanąć pierwszy skomielniański kościół – wzniesiony potem w 1550 roku na roli Działowej. Mieszkańcy okolicznych ról przez lata dbali o wygląd tej kapliczki odnawiając ją, tynkując i bieląc. Kapliczka „…cieszy się szczególnym przywiązaniem ludności…” . Jak zapisała kronikarka przy kapliczce od najdawniejszych lat „…najbliższe role odprawiały nabożeństwa majowe i różańcowe…”.

Kapliczka na roli Żurowej została odnowiona w roku 2020. Pochodzący z Łostówki konserwator zabytków dokonał także renowacji figury Świętego Józefa z dzieciątkiem.**

Tekst i Fot-Andrzej Masłowski

*cytaty pochodzą z „Kroniki Skomielnej Białej” napisanej w 1970 roku przez Marię ZAWADZKĄ.

**o remoncie kapliczki można przeczytać na SKOMIELNA.INFO: remont kapliczki na roli żurowej | skomielna.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *