13 KWIETNIA – DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar

Zbrodni Katyńskiej” – głosi treść uchwały Sejmu przyjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r.

W „Palmową Niedzielę” 10 kwietnia br. o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Św. Sebastiana w Skomielnej Białej odprawiona została Msza Święta w intencji „Poległych i pomordowanych na Wschodzie, w 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 12. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem”. Eucharystię sprawowali ksiądz proboszcz Ryszard PAWLUŚ, ksiądz wikary Paweł CEMPURA, oraz ksiądz rodak Józef MACIOŁ.

W trakcie Mszy Świętej – w modlitwie powszechnej wspomniano ofiary Zbrodni Katyńskiej: posterunkowego PP Józefa ŁOPATĘ, płk Wojciecha WÓJCIKA, por. Andrzeja WÓLCZYŃSKIEGO, oraz rzesze ofiar sowieckich represji, zesłańców, którzy przeszli przez więzienia, łagry, miejsca deportacji na „Nieludzkiej Ziemi”. Wspomniano także 96 członków Polskiej Delegacji z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem KACZYŃSKIM, którzy zginęli pod Smoleńskiem w sobotę 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 w wyniku upadku samolotu Tu154M.

W sobotni wieczór 9 kwietnia br. przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana w Skomielnej Białej wciągnęli na maszt flagę państwową i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku, oraz zapalili znicze przy pamiątkowej tablicy „W HOŁDZIE OBROŃCOM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ OFIAROM SOWIECKICH ZBRODNI”.

W obecnym czasie, w chwili gdy moskale najechali na Ukrainę, dokonują zbrodni na bezbronnej ludności cywilnej nowy wymiar zyskują słowa, z „nie wygłoszone przemówienie” Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha KACZYŃSKIEGO:

„…Zbrodni dokonano z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego: Biura Politycznego WKP(b). Decyzja zapada 5 marca 1940, na wniosek Ławrentija Berii: rozstrzelać! W uzasadnieniu wniosku czytamy: to »zatwardziali, nie rokujący poprawy wrogowie władzy sowieckiej«. Tych ludzi zgładzono bez procesów i wyroków. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Czym jest śmierć dziesiątków tysięcy osób – obywateli Rzeczypospolitej – bez sądu? Jeśli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest?

Katyń i kłamstwo Katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. …”*

13 kwietnia br. kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary sowieckiej zbrodni w Skomielnej Białej złożył dr Maciej KORKUĆ – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Krakowie**.

Przypomnijmy sylwetki upamiętnionych na tablicy „W HOŁDZIE OBROŃCOM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ OFIAROM SOWIECKICH ZBRODNI” w Skomielnej Białej:

-posterunkowy Policji Państwowej Józef ŁOPATA syn Feliksa i Reginy z domu HANDZEL, urodził się 16 lipca 1911r. w Skomielnej Białej, w latach 1917-1924 uczęszczał do Szkoły Ludowej Dwuklasowej Mieszanej w Skomielnej Białej. Następnie w latach 1929-1933 uczył się w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (dziś jest to Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego KENARA). W szkole rozwijał swoje zainteresowania sztuka regionalną, ukończył kurs budowy skrzypiec, rzeźbił, wędrował po górach, był członkiem Związku Strzeleckiego i Harcerstwa. Po ukończeniu szkoły w Zakopanem odbył służbę wojskową. Służył w 12.Puku Piechoty w Wadowicach, gdzie został skierowany na przeszkolenie podoficerskie do Krakowa. W 1937 roku, po odbyciu służby wojskowej wstąpił do Policji Państwowej. Dnia 1 czerwca 1938 roku ukończył Centralną Szkołę Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Przydzielony do województwa lubelskiego i skierowany na Posterunek w Krasnymstawie. Od dnia 15 maja 1939r. przeniesiony na Posterunek w Krasniczynie pow. krasnostawski i tam służył we wrześniu 1939 roku…

Więzień obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Kalininie, spoczywa na Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

-ppłk piechoty Wojciech Stanisław WÓJCIK syn Józefa i Katarzyny z domu PORĘBSKA, urodzony 23 kwietnia 1897r. w Krakowie. Żołnierz Legionów Polskich oraz IV.Dywizji Strzelców gen. ŻELIGOWSKIEGO, ranny w walkach na Kubaniu. W WP od 1919, przydzielony do 51.Pułku Piechoty. Uczestnik wojny 1919-1921. Po wojnie służył w Dowództwie Okręgu Korpusu VI jako kierownik referatu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego oraz w 52.Pułku Piechoty jako dowódca baonu. W 1939 dowódca 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, który walczył w pierwszych dniach września 1939r. w bitwie w Beskidzie Wyspowym – sztab 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza w ostatnich dniach sierpnia oraz 1 września 1939 roku pracował na plebani w Skomielnej Białej.

Po zakończeniu walk w Beskidzie Wyspowym 1.Pułk Piechoty KOP, przeprawił się przez Dunajec i zosta włączony w skład 21.Dywizji Piechoty Górskiej generała Józefa KUSTRONIA. Dowodzona przez płk Wojciecha WÓJCIKA jednostka poniosła ciężkie straty w bitwie pod Dachnowem 16 września 1939 roku.

Pułkownik dostał się do sowieckiej niewoli w lasach w okolicach Hrebennego.

Pułkownik Wojciech WÓJCIK odznaczony był: Krzyżem Wojennym Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych 4-o krotnie, medalami za walki 1918–1921 i 10-lecia.

Więzień obozu specjalnego NKWD w Starobielsku, zamordowany w Charkowie, spoczywa na Cmentarzu Wojennym Piatichatki.

-por. Andrzej WÓLCZYŃSKI syn Antoniego i Łucji z domu SIWCOŃ urodzony 21 października 1911r. w Seredzicach, powiat Iłża. Pracował w 78.Puku Piechoty w Baranowiczach. Dnia 16 sierpnia 1938 roku poślubił Marię z domu MRUGACZ, która pochodziła z Jordanowa, mieli syna Andrzeja, który urodził się w marcu 1939 roku w Baranowiczach. Do niewoli sowieckiej wzięty podczas marszu ku granicy rumuńskiej.

Więzień obozu specjalnego NKWD w Kozielsku, zamordowany w lesie Katyńskim, spoczywa na Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

*Cytowane powyżej fragmenty pochodzą z przemówienia „Wolność i Prawda”, które prezydent Lech KACZYŃSKI miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości w 70.rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

**https://www.facebook.com/IPNKrakow/photos/pcb.1394969687614674/1394969230948053/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *