BEŁŻEC 15 MARCA 2022 – UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA OFIARY NIEMIECKIEJ AKCJI „REINHARDT”

W 80. rocznicę pierwszej deportacji obywateli polskich pochodzenia żydowskiego do niemieckiego obozu natychmiastowej zagłady w Bełżcu, Instytut Pamięci Narodowej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku zorganizowało 15 marca 2022 roku uroczystość upamiętniającą

ofiary niemieckiej Akcji „Reinhardt”, trwającej od marca 1942 roku do jesieni 1943 roku. W jej ramach zamordowano w Bełżcu 435 tysięcy żydowskich mieszkańców Małopolski, a także Żydów pochodzących z krajów okupowanych przez III Rzeszę. Wśród zamordowanych znalazło się około 3 tysiące Żydów podhalańskich, pochodzących między innymi z Nowego Targu, Zakopanego, Makowa Podhalańskiego, Czarnego Dunajca, Rabki i Szczawnicy, którzy zostali deportowani do obozu w Bełżcu 30 sierpnia 1942 roku.  Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej uruchomionym przez Niemców w ramach „Aktion Reinhardt”, był też pierwszym miejscem, gdzie wybudowano stacjonarne komory gazowe. Obóz zagłady w Bełżcu pod względem liczby ofiar jest trzecim cmentarzyskiem Holocaustu — po Auschwitz-Birkenau i Treblince.

W uroczystościach na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz oraz przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych województwa lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W wydarzeniu wzięła udział delegacja Samorządu Miasta i Gminy Rabka – Zdrój, w skład której weszli członkowie Zespołu Historia Rabki: Grzegorz Moskal, Narcyz Listkowski i Michał Rapta.

Uczestnicy uroczystości wspólnie modlili się w intencji ofiar obozu i zapalili znicze w niszy Ohel oraz złożyli symboliczne wiązanki oddając hołd pomordowanym.

Uroczystości były pierwszym punktem ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt”. W ich ramach Zespół Historia Rabki planuje na koniec sierpnia 2022 roku organizację dwudniowego wydarzenia. 27 sierpnia 2022 roku w sali budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju planowany jest wykład pracownika Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu Ewy Koper pod tytułem „I woła jedno puste miejsce” – historia niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu w 80. rocznicę „Aktion Reinhardt” oraz wystawa „Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Historia i relikty”. Natomiast 28 sierpnia 2022 roku planowany jest Spacer Pamięci w 80. rocznicę deportacji rabczańskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Źródło-Zespół Historia Rabki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *