NA ELEWACJI SKOMIELNIAŃSKIEGO KOŚCIOŁA ZAMONTOWANO TABLICĘ – W HOŁDZIE OBROŃCOM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ…

W czwartek 21 maja br. na elewacji kościoła pod wezwaniem Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej zamontowana została tablica W HOŁDZIE OBROŃCOM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ OFIAROM SOWIECKICH ZBRODNI.
Tablica poświęcona jest ofiarom Zbrodni Katyńskiej, osobom

związanych z naszą miejscowością: posterunkowemu Policji Państwowej Józefowi ŁOPACIE, który pochodził z naszej wsi a pełnił służbę na posterunku w Krasiczynie, podpułkownikowi Wojciechowi WÓJCIKOWI dowódcy 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, który dowodził jednostką walczącą w pierwszych dniach września 1939 roku na terenie Beskidu Wyspowego, porucznikowi Andrzejowi WÓLCZYŃSKIEMU, żołnierzowi 78.Pułku Piechoty, mężowi długoletniej kierowniczki Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej – Marii WÓLCZYŃSKIEJ.
Tablica, której autorem jest artysta rzeźbiarz Wojciech BATKO z Krakowa przygotowana została przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, na wniosek Komitetu Społecznego im. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej. Uroczyste odsłonięcie i poświecenie tablicy planowane było w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 19 kwietnia br. – w 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, lecz ze względu na panujący do chwili obecnej stan epidemii zostało przełożone na późniejszy termin. Tekst i Fot-Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *