AKTUALNE INFORMACJE I ZALECENIA ODNOŚNIE KORONAWIRUSA

Jeżeli osoba powracająca z zagranicy nie chce przechodzić kwarantanny w domu (nie chce zarazić domowników), to czy wojewoda lub urząd miasta jest zobowiązany wyznaczyć inne miejsce do odbycia kwarantanny?

Warunki odbywania

kwarantanny są zawsze ustalane indywidualnie, m.in. w zależności od tego, w jakich warunkach mieszka osoba poddana kwarantannie. Domownicy mogą nie być objęci kwarantanną, jeśli mieszkają w dużym domu i są w stanie zapewnić, że nie będą się spotykać z osobą poddaną kwarantannie. Inspektor sanitarny – graniczny lub powiatowy – decyduje indywidualnie w każdej sytuacji. Jeśli osoba poddawana kwarantannie takiego miejsca nie ma lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie maja przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać. Jeśli dana osoba miała już kontakt z domownikami (definicja kontaktu opisana w odrębnym pytaniu), to może zaistnieć konieczność objęcia kwarantanną również ich. Jak wskazano powyżej taką decyzję podejmie właściwy inspektor sanitarny w zależności od sytuacji.

Zostałem poddany kwarantannie, ale nie mam decyzji administracyjnej właściwego inspektora sanitarnego, dlaczego?

Co do zasady w przypadku objęcia kwarantanną podstawą wypłaty zasiłku jest decyzja właściwego inspektora sanitarnego lub zaświadczenie lekarskie (w sytuacji, o której mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – opisanej w punkcie ustalanie prawa do zasiłku chorobowego).
Jednocześnie 8 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresu obowiązkowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego z dnia 7 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 376). Rozporządzenie określa wykaz chorób, w przypadku których nie jest wymagana decyzja administracyjna inspektora sanitarnego o objęciu kwarantanną. Jest na niej koronawirus. Rozporządzenie zostało wydane na postawie art. 35 ust. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Od momentu wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia osoby zarażone lub podejrzane o zachorowanie na koronawirusa podawane są środkom nadzoru jeśli tak postanowią służby sanitarne. Decyzja organu inspekcji sanitarnej nie jest wydawana.
Zatem w zależności od daty objęcia kwarantanną podstawą jej zastosowania będą różne dokumenty.

Czy domownik osoby wracającej z zagranicy może otrzymać zasiłek?

Osoba objęta kwarantanną powinna nie mieć bliskiego kontaktu z domownikami, czyli musi mieć zapewniony osobny pokój z łazienką. Jeśli do takiego kontaktu dojdzie, również domownicy mający kontakt będą musieli zostać objęci kwarantanną. Zasiłek przysługuje jedynie na ogólnych zasadach, czyli np. z tytułu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny lub dzieckiem. Jeśli oczywiście zajdą ku temu przesłanki, różnica od zwyczajowej jest taka, że kwarantanna uniemożliwia sprawowanie takiej opieki przez osobę nią objętą. A zatem np. jeśli małżeństwo ma dziecko, które jest chore na grypę, a jedno z rodziców objęte jest kwarantanną, to tylko rodzic nieobjęty kwarantanną może sprawować opiekę nad chorym dzieckiem.

Czy jeśli w aucie dostawczym na granicy wykryto osobę z koronawirusem, to czy auto też podlega kwarantannie? Kiedy za kierownicą tego auta może zasiąść nowy kierowca?

Kwarantannie podlega kierowca. Pojazd należy zdezynfekować, zanim poprowadzi go inna osoba. W szczególności należy zwrócić uwagę na rzeczy dotykane w aucie bardzo często rękoma, m.in. gałkę zmiany biegów i kierownicę, kierunkowskazy. Rzeczy osobiste osoby poddanej kwarantannie powinny zostać zabezpieczone w sposób uniemożliwiający zakażenia innych osób. W przypadku powierzchni zmywalnych należy używać środków dezynfekujących aktywnych przeciwko wirusom. Samochód trzeba również wywietrzyć. Z kabiny należy zabrać zbędne przedmioty.

Czy sanepid musi wydawać zaświadczenia o objęciu kwarantanną osób powracających po wprowadzeniu kwarantanny?

Osoby powracające z zagranicy podczas przekroczenia granicy otrzymują informację o objęciu kwarantanną oraz ulotkę z instrukcjami co do dalszego postępowania.

Co powinna zrobić przebywająca na kwarantannie rodzina, gdy do domu wraca babcia, która skończyła leczenie w szpitalu? Szpital za dodatkowe dni przebywania babci naliczy koszty.

Wyjaśnić należy, że pobyt w szpitalu wiąże się również z ryzykiem zakażenia się różnymi chorobami zakaźnymi (głównie od innych pacjentów), dlatego jeśli stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji, osoba powinna zostać jak najszybciej wypisana ze szpitala. W sytuacji opisanej powyżej, jeśli nie ma innych członków rodziny mogących przejąć opiekę, należy skontaktować się (telefonicznie) z właściwą terytorialnie placówką opieki społecznej. Można też skontaktować się ze szpitalem i powiedzieć, jaka jest sytuacja. Być może pomoże zatrudniona w szpitalu pielęgniarka społeczna (w niektórych szpitalach funkcja ta może mieć inną nazwę lub jej zadania realizuje wyznaczona pielęgniarka).

Przylatuję czarterem do Warszawy, ale mieszkam w Krakowie. Co mam zrobić? Czy zostanę poddany domowej kwarantannie (jak wtedy dostanę się do Krakowa)?

Czarter rozumiany jest jako powrót z zagranicy, tak więc zgodnie z zaleceniami dla osób poddawanych kwarantannie domowej należy unikać transportu publicznego. Zalecany jest transport indywidualny. Można spytać, czy możliwe jest wynajęcie samochodu (firma wynajmująca powinna być uprzedzona o tym, że samochód wynajmuje osoba poddawana kwarantannie i musi się na to zgodzić, ponieważ konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej dezynfekcji pojazdu). Przy wynajmowaniu auta (przekazanie kluczyków itp.) stosować zalecenia sanepidu wskazane w ulotce, która otrzymasz podczas przekraczania granicy. Kwarantannę można odbyć we wskazanym ośrodku (informacja po przekroczeniu granicy).

Do kogo można zgłosić zmianę adresu podanego na granicy w oświadczeniu, jeśli osoba, która wróciła do Polski, nie przebywa pod wskazanym adresem, tylko w innym miejscu?

Kwarantannę należy odbyć w miejscu, które wskazano w karcie lokalizacji. Nie ma możliwości zmiany miejsca kwarantanny, gdyż wiązało by się to z narażeniem innych osób na potencjalne ryzyko zakażenia. Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi mandat karny do 5000 zł.

Czy każda osoba poddana kwarantannie będzie miała przeprowadzony test na koronowirusa i czy będzie to w miejscu kwarantanny?

Tak. Badania są organizowane przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz wojewodę.

Jestem objęty obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Na granicy zostawiłem namiary, gdzie będę na kwarantannie. Jak mój pracodawca zostanie o tym fakcie poinformowany, jeśli w ankiecie, którą wypełniłem, nie ma możliwości wskazania NIP-u pracodawcy. Czy mam go osobiście poinformować?

O objęciu kwarantanną należy osobiście poinformować pracodawcę. Lekarz nie wystawi L4 dla osoby zdrowej. Jeśli wystąpią nawet lekkie objawy przeziębieniowe można skonsultować się telefonicznie ze swoim lekarzem POZ, który w ramach teleporady podejmie decyzję czy wystawić L4 (może okazać się konieczna osobista wizyta w przychodni lub szpitalu zakaźnym). Jeśli źle się poczujesz, wystąpią u ciebie gorączka 38 stopni C, duszności, trudności w oddychaniu, kaszel, skontaktuj się z najbliższym szpitalem zakaźnym.

Jeśli osoba wróciła z zagranicy i jest na kwarantannie, ale czuje się dobrze, to czy może pracować zdalnie z miejsca kwarantanny?

Nie ma przeszkód pod warunkiem, że świadczenie pracy nie będzie wiązało się z łamaniem wydanych przez inspektora sanitarnego zaleceń (opisanych w ulotce, którą osoby powracające otrzymują na granicy).

Kto ma zlecać wymazy, aby stwierdzić, czy dana osoba jest chora na COVID-19? Kto będzie to koordynował? Jaka jest ścieżka postępowania w przypadku osoby objętej kwarantanną lub osoby, która nie była objęta kwarantanną?

Co do zasady takie badanie zleca lekarz, ale dotyczy to tylko pacjentów znajdujących się pod opieką lekarską (znajdujących się w szpitalu). W przypadku pacjentów hospitalizowanych badanie wykonywane jest podczas pobytu w szpitalu. W przypadku osób podawanych obowiązkowej kwarantannie, niebędących w szpitalu, wojewoda we współpracy z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną organizują pobieranie wymazów przez zespoły wyjazdowe.

Jaka procedura postępowania stosowana jest wobec osób bezdomnych? Jak poddawane są kwarantannie i kto nadzoruje ich funkcjonowanie?

W przypadku obaw o bezpieczeństwo publiczne można konkretne sytuacje zgłaszać na policję lub do opieki społecznej (w zależności od zaobserwowanego problemu). Jeśli zaistnieje taka konieczność, kwarantannę można odbyć w miejscu wskazanym przez wojewodę.

Czy są jakieś specjalne zalecenia po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, jeśli nie występują żadne objawy chorobowe?

Takie jak dla ludzi zdrowych.

Czy są jakieś specjalne zalecenia po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, jeśli nie występują żadne objawy chorobowe?

Z posiadanych przez ZUS informacji wynika, że trwają prace, żeby określić w przepisach dokument, który byłby podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego) oraz do usprawiedliwienia nieobecności w pracy podczas 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej. Informacja w tej sprawie będzie dostępna na stronie internetowej ZUS po ukazaniu się w nowego przepisu w tej sprawie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (§ 2 ust. 4 rozporządzenia) inspekcja sanitarna nie wydaje decyzji administracyjnej, a zatem nie ma podstawy do ustalenia i wypłaty świadczenia z tytułu choroby. Wynika to z tego, że bez decyzji nie można zastosować przepisu ustawy zasiłkowej (art. 6 ust. 2 pkt 1). Zgodnie z tym przepisem na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Czy osoby odbierające podróżnych powracających z zagranicy powinny zostać objęte kwarantanną ze względu na kontakt z podróżnymi?

Jeżeli osoba odbierana lub inni podróżni będą mieli bliski kontakt z osobą odbierającą, to również osoba odbierająca będzie musiała zostać poddana kwarantannie. Definicja bliskiego kontaktu: W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

pozostawanie w bezpośrednim kontakcie, lub w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 min., BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ;
prowadzenie rozmowy twarzą w twarz w odległości do 1 m BEZ ODZIEŻY OCHRONNEJ.

Źródło-Powiat Myślenice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *