UWAGA NA ZŁODZIEI DZIAŁAJĄCYCH METODĄ „NA LITOŚĆ”

Oszuści mają różne metody działań. Sprawcy pukają do ich mieszkań pod różnymi pretekstami np. z prośbą o pomoc, o coś do jedzenia czy picia, sprzedając artykuły przemysłowe czy spisując liczniki. Wystarczy chwila nieuwagi, by w kilka minut stracić swoje oszczędności. Oszukane osoby przekonują się o tym, że padły ofiarą kradzieży, zazwyczaj

po tym, jak złodziej opuszcza ich lokal.
Oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się, nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy, nie mają skrupułów. Bardzo często wykorzystują łatwowierność osób starszych nie bacząc na ich trudną sytuację życiową. Oszuści zazwyczaj działają w dwójkę. Pukają do drzwi pod różnym pretekstem. Czasem proszą o pomoc materialną, o coś do picia czy jedzenia, tłumaczą, że są pracownikami gazowni, elektrowni lub wodociągów. W takich sytuacjach zawsze zachowaj czujność i rozwagę oraz kieruj zasadą ograniczonego zaufania.

Pamiętaj:

Nie przechowuj w mieszkaniu dużej ilości gotówki i kosztowności, a jeśli masz je w domu, schowaj w miejscu trudno dostępnym, najlepiej w kilku różnych miejscach.

Miej w telefonie listę z użytecznymi numerami, np. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.

Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.

Zamykaj drzwi, gdy wychodzisz na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.

Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.

Zanim otworzysz drzwi, sprawdzaj przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.

Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Nigdy nie podpisuj umów, co do których nie ma pewności, że są prawdziwe.

Nie wpuszczaj obcych do mieszkania. Osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.

W banku wypłacając większe sumy pieniędzy, upewnij się, że nie jesteś obserwowany.
Źródło-KWP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *