OBCHODY 80 ROCZNICY TRAGICZNYCH WYDARZEŃ 3 WRZEŚNIA 1939 ROKU W SKOMIELNEJ BIAŁEJ – ZDJĘCIA

We wtorek 3 września bieżącego roku w naszej miejscowości odbyły się obchody 80 rocznicy tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Skomielnej Białej 3 września 1939 roku.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej im. Władysława ORKANA, gdzie w obecności

społeczności szkolnej, przybyłych gości odsłonięta została wystawa pt. „Wrzesień 1939”. Odsłonięcia wystawy dokonali: poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir HAJOS, Wójt Gminy Lubień Kazimierz SZCZEPANIEC i doktor Maciej KORKUĆ – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Następnie dzieci i młodzież, nauczyciele i dyrekcja szkoły, oraz przybyli goście przeszli do kościoła pod wezwaniem Świętego Sebastiana, gdzie o godzinie 10.30 rozpoczęła się Msza Święta w intencji „poległych żołnierzy, pomordowanych mieszkańców w 80 rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku”. Rozpoczynając Mszę Świętą ksiądz proboszcz Ryszard PAWLUŚ powitał przybyłych gości:
-posła na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Sławomira HAJOSA;
-przedstawicieli władz samorządowych z Wójtem Gminy Lubień Kazimierzem SZCZEPAŃCEM i Wice Przewodniczącym Rady Gminy Lubień Czesławem SŁOWIAKIEM;
-doktora Macieja KORKUCIA – Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie;
-reprezentację Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza z pocztem sztandarowym, posterunkiem honorowym, przedstawicieli Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej;
-reprezentację 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Krakowa;
-dyrekcję, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława ORKANA;
-dyrektora Przedszkola Samorządowego w Skomielnej Białej;
-reprezentację i poczet sztandarowy Oddziału Związku Podhalan;
-przybyłych mieszkańców
Eucharystie wg ceremoniału Wojska Polskiego sprawował ksiądz kanonik, który także wygłosił okolicznościową homilię nawiązującą do wypisanych na sztandarach Wojska Polskiego słów: Bóg Honor Ojczyzna.
Po zakończonej Mszy Świętej – ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne – dalsza część obchodów odbyła się w kościele parafialnym.
„Drugą” część obchodów rozpoczęło odśpiewanie przez zgromadzonych Hymnu Narodowego. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława ORKANA zaprezentowali „program artystyczny”. Wiersz Władysława BRONIEWSKIEGO pt. „Bagnet na broń…” deklamował Damian KAPŁON, a pieśń Jana PIETRZAKA pt. „Taki kraj…” wykona Emila ŁOPATA.
Następnie prowadząca uroczystość oddała głos pochodzącemu z Zawoi posłowi na sejm Rzeczypospolitej Sławomirowi HAJOSOWI, który w swoim wystąpieniu wspomniał o udziale we wrześniowej inwazji na Polskę „trzeciego agresora”, czyli wojsk słowackich. Przypomniał także postać pochodzącego z Zawoi wieloletniego ekspozytora parafii w Skomielnej Białej księdza Michała SITARZA, który tragicznego dnia 3 września 1939 roku został ciężko ranny, był jedną z ofiar Niemieckiej napaści na Polskę.
Przed zebranymi wystąpił także doktor Maciej KORKUĆ – Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, który mówił o symbolice obchodów wydarzeń września 1939 roku, o tym, że nie jest prawdą, że Polacy „celebrują klęski”, co zarzucają naszemu narodowi niedouczeni publicyści. Podkreślił, że chwałą są nie tylko orężne zwycięstwa, ale także walka o słuszne ideały i obrona najwyższych wartości takich jak wolność. W swoim wystąpieniu przypomniał słowa, jakie padały przy pożegnaniu udających się do boju synów-wojowników w starożytnej Sparcie: wracaj z tarczą – czyli zwycięski, albo na tarczy – czyli zabity, pokonany, ale jako człowiek, który nie opuściła szeregów walczących towarzyszy, przyjaciół. Nigdy nie wracaj „bez tarczy” – bez tarczy wracali tylko tchórze, którzy opuścili swych towarzyszy w potrzebie i uciekli (tarcza była zbyt ciężka, przeszkadzała w ucieczce).
Przy uderzeniach werbla funkcjonariusz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odczytał apel pamięci, w którym między innymi przypomniał nazwiska zamordowanych przez Niemców mieszkańców naszej miejscowości, żołnierzy, którzy polegli na terenie Skomielnej Białej w czasie walk we wrześniu 1939 roku, dowódców 1.Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza płk Wojciecha WÓJCIKA i 10.Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej płk Stanisława MACZKA.
Po apelu pamięci sygnalista odegrał melodię „Śpij kolego w ciemnym grobie…”
Po zapowiedzi prowadzącej uroczystość delegacje udały się pod obelisk upamiętniający tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w naszej miejscowości 3 września 1939 roku, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i wieńce od:
-posła na sejm Rzeczypospolitej,
-samorządu terytorialnego, dyrekcji i społeczności szkolnej,
-11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie,
-Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
-Komitetu Społecznego im. Św. Sebastiana w Skomielnej Białej.
Posterunek Honorowy przy obelisku zaciągnęli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Wyprowadzenie sztandarów ze świątyni zakończyło oficjalne obchody. Tekst-Andrzej Masłowski fot-Zbyszek Kraus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *