W OSIELCU ODSŁONIĘTO POPIERSIE MJR ZYGMUNTA SZENDZIELARZA PS. „ŁUPASZKA”

W niedzielę 24 marca br. w Osielcu odsłonięto popiersie mjr Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki”. Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.00 Mszą Świętą, następnie uczestnicy przeszli pod obelisk upamiętniający Bohatera, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości, na którą złożyły się:


-hymn państwowy,
-przemówienia oficjalnych gości,
-odsłonięcie i poświęcenie popiersia,
-Apel Pamięci,
-salwa honorowa,
-ceremonia składanie kwiatów, przez oficjalne delegacje,
-„Śpij kolego…” i sygnał Wojska Polskiego – odegrane przez orkiestrę wojskową,
-odprowadzenie sztandaru i Kompanii Honorowej,
-koncert melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej,
W uroczystym odsłonięciu popiersia mjr Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki” oprócz organizatorów – Wojewody małopolskiego i Oddziału IPN w Krakowie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, samorządowcy, młodzież szkół, Grupy Rekonstrukcji Historycznej z pocztami sztandarowymi, delegacje organizacji kombatanckich i społecznych oraz mieszkańcy Osielca, Bystrej Podhalańskiej i okolicznych miejscowości.
mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”
Był jednym z najwybitniejszych bojowników o suwerenność Polski w XX wieku. Jako żołnierz Wileńskiej Brygady Kawalerii uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej prowadził działalność niepodległościową na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie. Od 1944 r. podjął aktywną działalność bojową przeciw okupantowi sowieckiemu i jego komunistycznym strukturom w Polsce. Stał na czele 5. Brygady Wileńskiej AK. Operował m.in. na Białostocczyźnie i Pomorzu. Należy do najwybitniejszych dowódców niepodległościowego podziemia po 1945 r.
Został aresztowany 30 czerwca 1948 r. w Osielcu niedaleko Jordanowa, gdzie się ukrywał. Na dwa i pół roku został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był torturowany. 23 października 1950 r. rozpoczął się proces. 2 listopada 1950 r. zapadł wyrok – kara śmierci. Wykonano go 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. Ciało zostało pochowane w tajemnicy w nieznanym miejscu.
W 2013 r. badacze IPN zidentyfikowali szczątki mjr. Szendzielarza, podczas prac ekshumacyjnych na Łączce, na warszawskich Powązkach. Pogrzeb państwowy z udziałem Prezydenta RP odbył się 24 kwietnia 2016 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Mjr Zygmunt Szendzielarz jest symbolem niezłomnej walki z totalitarnym zniewoleniem i męczeńskiej śmierci w imię wolnej Ojczyzny.*
*nota biograficzna ze strony internetowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Tekst i Fot – Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *