WYSTAWA PŁASKORZEŹB BOLESŁAWA SURÓWKI W ORAWSKIM CENTRUM KULTURY

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce zaprasza do obejrzenia wystawy płaskorzeźb autorstwa Bolesława Surówki. Wystawa znajduje się w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. Bolesław Surówka urodził się w 1946 roku. Jest samoukiem. Na poważnie rzeźbą zajął się dopiero na

emeryturze. Pierwszymi jego dziełami były niewielkie świątki, potem figurki Jezusa Frasobliwego, które rzeźbi najczęściej (to jego ulubiony motyw) oraz Upadek Chrystusa. Z czasem zaczął wykonywać figury świętych, Żydów i górali, które polichromował. Rzeźbi dłutami, najczęściej w lipie, czasami w jaworze.
Większość jego prac to płaskorzeźby. Wykonuje je najczęściej na zamówienie na potrzeby prywatnych kolekcji, w Polsce i za granicą. Można je zobaczyć m.in. w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach na stałej wystawie poświęconej rzeźbie ludowej. Jego prace prezentowane były także w Bielsku-Białej, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Stryszawie i Pcimiu.
Jest laureatem II nagrody w konkursie „Przyjaciele Pana Boga – święci i błogosławieni w rzeźbie i malarstwie” w kategorii rzeźba (Muzeum  Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach, 2014) oraz wyróżnienia III stopnia na XV Ogólnopolskim Konkursie Rzeźbiarskim „Patroni naszych kościołów” (Stryszawa 2016). Jest również zdobywcą II nagrody w konkursie rzeźby I Biennale im. Antoniego Mazura w Zawoi (2018). W 2016 roku na cmentarzu w Skomielnej Białej powstała kapliczka ludowa, do której wyrzeźbił postać Chrystusa Frasobliwego.
Działalności rzeźbiarskiej nie zaprzestał mimo niedowładu ręki, będącego wynikiem postrzelenia. W 1993 roku, wraz ze Stanisławem Gackiem, wyruszył do Sarajewa – miasta w byłej Jugosławii – z konwojem humanitarnym francuskiej Fundacji „EquiLibre”. Było to w czasie, gdy pełnił stanowisko wójta gminy Lubień (1990-1994). W Jugosławii toczyła się wówczas wojna domowa. W drodze powrotnej, w słynnej Alei Snajperów, samochód, którym jechali, został ostrzelany, a Bolesław Surówka i Stanisław Gacek trafieni kulami. Po odbiciu przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, zostali zabrani do szpitala polowego w Sarajewie, a następnie przetransportowani do szpitala w Paryżu. Tego samego roku, za udział w międzynarodowej akcji charytatywnej pomocy mieszkańcom Sarajewa, Bolesław Surówka został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Stanisław Gacek – Złotym Krzyżem Zasługi.
/z książki Roberta Miśkowca „Na góralskim pograniczu. Zarys kultury ludowej Skomielnej Białej..

Źródło-Orawskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *