79 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ – REKONSTRUKCJA BITWY O WYSOKĄ

W piątek 1 września 1939 roku wojska III Rzeszy Niemieckiej najechały Polskę. Rozpoczęła się II Wojna Światowa.
W 79 rocznicę wybuchu wojny na Wysokiej uczczono pamięć poległych żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Batalionów Obrony Narodowej, którzy w nierównej walce starli się w pierwszych dniach września 1939 roku z niemiecką nawałą, broniąc wzgórz Wysokiej, następnie

walcząc w trwającej pięć dni bitwie w Beskidzie Wyspowym. Żołnierze jednostek Wojska Polskiego (10.BK Zmot., 12.Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej) Korpusu Ochrony Pogranicza (1.Pułk Piechoty), batalionów Obrony Narodowej („Zakopane”) dowodzeni przez płk Stanisława MACZKA stawiali skuteczny opór, bronili się i kontratakowali, przeciwko wielokrotnie liczebniejszym wojskom niemieckim – osłaniając swoimi działaniami południowe skrzydło Armii „Kraków”.
W 79. rocznicę bitwy o Wysoką lokalna społeczność oddała hołd poległym żołnierzom. O godzinie 12.00 w kościele pw Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona została Msza Święta. Asystę Honorową pełnili żołnierze 10.Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Następnie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz wojenny na Wysokiej, gdzie odczytano Apel Poległych, Kompania Reprezentacyjna strzelała Salwę Honorową, przemawiali oficjalni goście uroczystości.
W tym czasie na polach przyległych do dworu historyczny sprzęt wojskowy prezentowały przybyłe na Wysoką Grupy Rekonstrukcji Historycznej, prywatni rekonstruktorzy, oraz firmy takie jak Biuro Rekonstrukcyjno Technologiczne. Na obchodach 79 rocznicy bitwy o Wysoką prezentowała się także tworząca się na podkrakowskiej Rząsce 11.Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
Na polach od strony wschodniej przygotowany został plac, na którym organizatorzy przygotowali rekonstrukcję stoczonej batalii. Ze sporym opóźnieniem przy udziale licznie przybyłych mieszkańców Wysokiej i okolicznych miejscowości rozpoczęło się planowane pierwotnie na 14.30 historyczne widowisko. Przedstawiono kolejne epizody: Polskie przygotowania do obrony południowych rubieży Rzeczypospolitej, pierwszy niemiecki atak na pozycje Korpusu Ochrony Pogranicza i Obrony Narodowej na Wysokiej, przybycie posiłków – żołnierzy 10.Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzonej przez płk Stanisława MACZKA, obronę pozycji na Wysokiej przez ułanów z 24.Pułku Ułanów i kolejne niemieckie natarcia, polski odwrót i tryumf Niemców, pamięć o poległych obrońcach Rzeczypospolitej. Rekonstrukcja bitwy trwała ok. jednej godziny, wykorzystano w niej liczne środki pozoracji pola walki, które urealniały odtwarzane epizody.
Na zakończenie rekonstrukcji organizatorzy odczytali listę poległych bitwie żołnierzy polskich, podziękowali także wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych obchodów.
Tekst i Fot – Andrzej Masłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *