W ZBIORNIKU SĄSIADUJĄCYM Z BUDOWANYM TUNELEM ZNIKNĘŁA WODA – DWADZIEŚCIA DWA DOMY BEZ WODY

DSC_3976 DSC_3997

Mimo że od pewnego czasu wiadomo było że w zbiorniku zaopatrującym w wodę pitną mieszkańców ról Handzlowa i Banasiowa może zabraknąć wody (pierwsze rozmowy z wykonawcą odbyły się w 2016 roku) od tego czasu nic się nie zmieniło. Zbiornik znajduje się nieopodal drążonego tunelu od strony południowej. Niestety od soboty 7 lipca, bez wody pozostają 22 domy około 100 mieszkańców.

Źródło które

było od 40 lat wykorzystywane do zasilania tych domów po prostu wyschło, nawet w najcięższe upały w tym miejscu woda lała się przewałem. Jak pokazali mi mieszkańcy w ciągu 2-3 miesięcy w lesie tuż nad południową stroną tunelu wykonywano odwierty, jest ich kilkanaście według nich to jest przyczyna „zniknięcia” wody. Obok źródła w odległości 300-400 metrów znajduje się betoniarnia firmy Bosta-Beton która również na dzień dzisiejszy jest bez wody, którą dostarczają beczkowozy.

Drugą kwestią jest jakość tej wody która dotychczas płynęła w ich rurach. Na prośbę mieszkańców w dniu 02.07.2018 zostało wykonane badanie wody pitnej przez Urząd Gminy w Lubniu, gdzie okazało się, że kilkakrotnie barwa wody i mętność przekraczają dopuszczalne zakresy wartości według Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Niestety powodem złego stanu wód gruntowych jak twierdzą mieszkańcy może być to że betoniarki które wracają do „bazy” są myte a zawartość wylewają na grunt,czasami ten teren nie jest niczym zabezpieczony nawet folią. Może to powodować że w zbiorniku „odstojniku” jest biała maź. Przypomnijmy że w okolicy zbiornika znajdują się aż dwie betoniarnie.

Dwa dni temu Wójt Gminy lubień odwiedził mieszkańców tych ról i wystosował oficjalne pismo do firmy Astaldi w którym prosi w pierwszej kolejności o dostarczenie wody pitnej do zbiornika, zapewnienie wody pitnej w butelkach oraz uszczelnienie zbiornika aby woda którą będą dowozić beczkowozami nie wyciekała przez szczeliny od strony źródła. W dalszej części pisma zwraca się do firmy Astaldi aby w celu zabezpieczenia na przyszłość w wodę pitną mieszkańców wykonali studnię głębinową w odpowiedniej lokalizacji.

Od soboty 7 lipca do wczoraj firma Astaldi przywiozła do nieczynnego zbiornika cztery beczkowozy, każdy z nich to 25 000 litrów wody. Pozwala to na zalanie zbiornika do pełna i zabezpiecza wodę do 22 domów na jedną dobę. Problemem jest jednak napełnianie zbiornika, gdyż beczkowóz musi zablokować jeden pas na krętym odcinku „zakopianki”

Udało mi się również skontaktować w z Sołtysem naszej wsi Janem Maciołem który od kilku lat twierdzi że na jego działce (która znajduje się nieopodal nieczynnego zbiornika) jest źródło które może zabezpieczyć zapotrzebowanie w wodę pitną dla tych ludzi, niestety teren został wynajęty, a umowa którą zawarł z firmą obowiązuje do 2020 roku..

Wczoraj skomielniańscy strażacy i mieszkańcy wyczyścili zbiornik, jeden pas zakopianki zablokowany został na około 20 minut. Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego popołudnia.

Teks i Fot-Zbyszek Kraus

DSC_3962 DSC_3968 DSC_3971 DSC_3977 DSC_3978 DSC_3979 DSC_3982 DSC_3983 DSC_3984 DSC_3986 DSC_3987 DSC_3992 DSC_3990 DSC_3994 DSC_3989 DSC_3999 DSC_4002 DSC_4007 DSC_4009

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *