ODPUST MATKI BOSKIEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W NASZEJ PARAFII

DSC_4355

W niedziele 24 czerwca br. obchodzony był w naszej parafii (przeniesiony ze środy dnia 27 czerwca) odpust ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ma swoje korzenie w kulturze basenu Morza

Śródziemnego: jedni jego powstanie datują na IX wiek a jako miejsce powstania wskazują Kretę, inni mówią o wieku XII i wskazują jako autorów ikony malarzy z Bizancjum. Według legendy do Wiecznego Miasta ikonę przywiózł bogaty kupiec gdzie umieszczona została w kościele Świętego Mateusza. W czasie wojen napoleońskich obraz zaginął, odnalazł go w drugiej połowie XIX wieku redemptorysta ojciec Michał MARCHI. W dniu 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu, zaś w roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.
W czasie pierwszej swojej wizyty w Ojczyźnie w 1979 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił w Wadowicach: „Proszę was, abyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy… abyście przed Wizerunkiem Tej Matki Bożej otaczali mnie nieustanną modlitwą”.
Ikona Matki Boskiej znajdująca się w naszym kościele została poświęcona w Rzymie w roku 1949 przez papieża Piusa XII, i przemycona za „żelazna kurtynę” do zniewolonej przez komunistów Polski. Odpust parafialny ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest obchodzony w Skomielnej Białej od 1951 roku. Jest to druga uroczystość odpustowa – obchodzona obok odpustu ku czci głównego patrona parafii – Świętego Sebastiana, którego czcimy w dniu 20 stycznia.
Z okazji odpustu parafialnego w kaplicy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy można oglądać wystawę pt. „Pan i jego Święci”. Płaskorzeźby wykonał artysta rzeźbiarz Bolesława SURÓWKA z roli Srokowej.

Tekst-Andrzej Masłowski Fot-Zbyszek Kraus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *