78 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ – 8 ROCZNICA LOTNICZEJ KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

DSC_5780

W niedzielę dnia 8 kwietnia br. o godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej odprawiona została Msza Święta w intencji: o Bożą opiekę dla naszej Ojczyzny, w intencji poległych i pomordowanych na

wschodzie ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystą Eucharystię sprawowali ksiądz kanonik Ryszard PAWLUŚ, ksiądz wikary Paweł CEMPURA i ksiądz rodak Józef MACIOŁ. W słowie wstępnym ksiądz proboszcz przypomniał o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej, o daninie krwi, która doprowadziła do odrodzenia się 100 lat temu naszej Ojczyzny. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Władysława ORKANA, Oddziału Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej.
Zbrodnia Katyńska, jest „skrótem myślowym” określającym wszystkie ofiary, które zostały zamordowane przez sowieckie NKWD w wyniku decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) – Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii bolszewików – z 5 marca 1940 roku. Decyzja o wymordowaniu przetrzymywanych w obozach i więzieniach Polaków dotyczyła zarówno jeńców wojennych, których po 17 września 1939 roku pojmała sowiecka Armia Czerwona i przetrzymywała w specjalnych obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku NKWD, jak również cywilów – więźniów sowieckich z terenów Kresów Wschodnich. Sowiecka eksterminacja objęła 21.857 osób*. Polskich oficerów i szeregowych, Policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, a także osoby cywilne związane z konspiracją antysowiecką, jaka rozwijała się na terenach zagarniętych przez Związek Sowiecki.
Masowe groby polskich wojskowych w Katyniu odkryli i ujawnili Niemcy w 1943 roku. W tym czasie „narodziło się” także „kłamstwo Katyńskie” – czyli wówczas sowieckie i komunistyczne a obecnie także rosyjskie (do chwili obecnej w Rosji pojawiają się publikacje oskarżające Niemców o dokonanie Zbrodni Katyńskiej) zaprzeczenie sowieckiej odpowiedzialności za tę zbrodnię wojenną. „Kłamstwo Katyńskie” stało się „kłamstwem założycielskim” tzw. Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i „było powtarzane jako jedyna istniejąca prawda” na polecenie aparatczyków i członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przez cały okres istnienia PRL-u.
W niedzielę 8 kwietnia bieżącego roku – przed rozpoczęciem Mszy Świętej w intencji Ojczyzny delegacja Komitetu Społecznego imienia Świętego Sebastiana wciągnęła flagę państwową na maszt przy obelisku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w Skomielnej Białej w dniu 3 września 1939 roku, zapaliła przed nim znicze.
*dane pochodzą z książki Eugenii MERESCH pt. „KATYŃ 1940 dowody zdrady zachodu: dokumenty z brytyjskich archiwów”;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *