OGÓLNOPOLSKIE DZIAŁANIA „WIELKANOC 2018”

Policja-drogówka

Od dziś do poniedziałku trwają ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Wielkanoc 2018”, których celem jest zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym. Wielkanocne święta to dla wielu Polaków czas

wyjazdów na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla funkcjonariuszy to czas wytężonej służby – a wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. 30 marca 2018 roku policjanci przeprowadzą dodatkowe działania pn. Prędkość, podczas których zwracać będą uwagę na ograniczenie prędkości przez kierujących. Ciągły pośpiech i towarzyszące negatywne emocje oraz sposób ich wyrażania mogą mieć zły wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W roku 2017 w okresie świątecznym (14 – 17 kwietnia) na drogach powiatu myślenickiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których były 4 osoby ranne i jedna ofiara śmiertelna. Ponadto myślenicka drogówka odnotowała 10 kolizji.

W okresie świątecznym należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu drogowego, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. 30 marca, 2 i 3 kwietnia 2018 r., to dni, w których przewidywany jest większy ruchu pojazdów na drogach w związku z wyjazdami i powrotami ze świątecznego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem podróżujących, jak również pieszych czuwać będzie większa niż zazwyczaj liczba funkcjonariuszy. Policjanci będą pomagać podróżującym w bezpiecznym dotarciu do celu.

Policjanci przypominają kierującym, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki. Pasażerów natomiast uświadamiają, że są również uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i prywatnym. Ponadto zwracają uwagę, że niewłaściwe zachowanie pasażera może mieć wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Mundurowi apelują, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych, z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Piesi stanowią zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują, by zachowali szczególną ostrożność przechodząc przez przejścia dla pieszych, korzystali z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Policjanci przypominają, że zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy!

Wystarczy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, dostosować prędkość do warunków jazdy, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!

Źródło-KPP Myślenice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *