ŚNIEŻNA PROGNOZA POGODY W MAŁOPOLSCE – GDDKiA PRZYGOTOWANE DO AKCJI ZIMA

odsniezanie

W związku z prognozami IMiGW przewidującymi intensywne opady śniegu na terenie Małopolski w pierwszy lutowy weekend 2018 r. informujemy, że służby drogowe GDDKiA mają

przygotowany sprzęt do odśnieżania i usuwania śliskości na jezdni. Sytuacja pogodowa jest cały czas monitorowana. Sprzęt wyposażony jest w środki łączności systemu GPS oraz czujniki umożliwiające szczegółowy monitoring wykonywanych prac przez pługi i posypywarki. Przez całą dobę trwają dyżury służb odpowiedzialnych za utrzymanie nawierzchni w należytym stanie.

Do odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej przygotowano:

-139 solarek opłużonych (+15 w rezerwie),

-5 piaskarek opłużonych,

-16 pługów zamontowanych do nośników samochodowych (+3 w rezerwie),

-9 pługów wirnikowych (+2 w rezerwie),

-4 UNIMOGi w rezerwie

Warto przypomnieć, że obowiązują standardy utrzymania dróg. Najwyższy, pierwszy standard utrzymania obowiązuje na autostradzie A4, drodze ekspresowej S7 i drodze krajowej nr 7 od Krakowa do Myślenic oraz od Lubnia do granicy państwa ze Słowacją w Chyżnem. Oznacza on, że po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać do 4 godzin a błoto pośniegowe do 6 godzin. Na pozostałych drogach obowiązuje drugi standard utrzymania zimowego, jednak wyjątkiem jest droga nr 49 z Nowego Targu do granicy państwa. Na tym odcinku obowiązuje trzeci standard czyli tu luźny śnieg i warstwa zajeżdżonego śniegu mogą zalegać do 6 godzin po ustaniu opadów. Kierowcy samochodów ciężarowych mają obowiązek zakładania łańcuchów na niektórych odcinkach dróg krajowych nr 7, 28, 47 i 75, o czym informują znaki drogowe. Informacja o obowiązku posiadania łańcuchów na drogach krajowych jest powtarzana przy skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi i powiatowymi.

Informacje o stanie przejezdności dróg krajowych można uzyskać całodobowo w Punkcie Informacji Drogowej (PID) w Krakowskim Oddziale GDDKiA, pod numerami telefonów:

– tel. stacjonarny (12) 412-16-44, (12) 417-14-22

– tel. komórkowy 600-800-610

Źródło-GDDKiA Kraków

Fot-Materiały prasowe

Jedna odpowiedź na ŚNIEŻNA PROGNOZA POGODY W MAŁOPOLSCE – GDDKiA PRZYGOTOWANE DO AKCJI ZIMA

  • Beata mówi:

    Mam pytanie gdzie są piaskarki i odśnieżarki ?! Na odcinku od Rabki do Skomielna wszystkie auta stoją w korkach. Rozumiem że nasze dzielne służby drogowe oprócz chwaleniem się ile to sprzętu nie mają nic nie robią !!! Brawo ! Znowu Was Panowie zima zaskoczyła ! Gr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *