72 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

indeks

Dnia 1 sierpnia mija 72 lata od wybuchu w 1944 roku Powstania Warszawskiego.
W związku błyskawicznymi postępami sowieckiej ofensywy letniej Rząd Polski w Londynie oraz Dowództwo Armii Krajowej podjęło decyzję o oswobodzeniu Warszawy „własnymi siłami” przed wkroczeniem do stolicy sowietów. Podejmujący te trudna decyzję liczyli, ze uwieńczone sukcesem antyniemieckie powstanie w stolicy da Polakom możliwość decydowania o własnym losie.


Działania, jakie podejmowali sowieci stawiały pod znakiem zapytania te plany i nadzieje. Na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej gdzie żołnierze Armii Krajowej wspierali sowietów w walce z cofającymi się Niemcami dalsze losy podziemnego wojska były tragiczne. Oficerowie i żołnierze ginęli z rąk NKWD, byli deportowani w głąb Związku Sowieckiego w najlepszym wypadku wcielano ich w szeregi podległego sowietom „ludowego Wojska Polskiego”.
Polityczne działania sowietów także stawiały w trudnej sytuacji kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzony w Moskwie Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego – ta jawnie sowiecka agentura – pod osłoną bagnetów Czerwonej sowieckiej Armii tworzyła od 22 lipca 1944 roku „politykę faktów dokonanych” na ziemiach polskich „na zachód od Bugu”.
Polityczne i militarne cele Powstania Warszawskiego nie zostały osiągnięte. Alianci zachodni nie wykazali się wystarczającą determinacja w udzielaniu Powstańcom pomocy militarnej i materiałowej, sowiecka Armia Czerwona stała na wschodnim brzegu Wisły czekając, aż Niemcy „rozprawią się” z „polskimi faszystami”. Bohaterski zryw wolności mieszkańców stolicy Polski, jakim było Powstanie Warszawskie trwał sześćdziesiąt trzy dni.
Polacy nie znali wszystkich ustaleń ze spotkań „wielkiej trójki” w trakcie konferencji w Teheranie i Jałcie. Anglicy w imię własnych interesów zdradzili swojego „najwierniejszego sojusznika”. Europa została tam podzielona pomiędzy zwycięzców, niebawem rozdzieliła ją na dziesiątki lat „Żelazna Kurtyna”.
W czasie rozpoczęcia tegorocznych obchodów 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwracając się do obecnych na uroczystości Powstańców Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej DUDA powiedział: „…Jesteście państwo nieocenieni. Jesteście bohaterami, wychowawcami, wzorem. Jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia. Patrzą na was z dumą, z dumą pamiętają o waszej wielkiej odwadze i miłości do ojczyzny…”
Aby uczcić bohaterski zryw ludności stolicy w 1944 roku dnia 1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny i zatrzymany zostanie ruch kołowy nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *