DZIŚ O 20.05 ZAPŁONEŁA WATRA UPAMIĘTNIAJĄCA 1050-LECIE CHRZTU POLSKI

2A

W czwartek 14 kwietnia br. o godzinie 20.05 pomimo ulewnego deszczu i silnego wiatru w naszej wsi zapłonęła watra, która ma upamiętnić jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Jak powiedział Prezes Związku Podhalan Andrzej SKUPIEŃ „Zapalimy ogniska w całym kraju, od Tatr po Bałyk. Płomień ma symbolizować Ducha Świętego. Akcja ma pokazać społeczną solidarność Polaków, przywiązanie do Boga i Ojczyzny, wierność ponad tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, także wdzięczność narodu dla Kościoła w Polsce za jego posługę i szczególne miejsce w naszej historii”.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz przybyli mieszkańcy pod przewodnictwem księdza wikarego Andrzeja WASILEWSKIEGO-KRUK odmówili modlitwę w intencji Ojczyzny.

W Wielka Sobotę Roku Pańskiego 966 ochrzczony został książę Polan Mieszko – od tego wydarzenia jak mówią historycy „rozpoczęła się Polska”. Wiele mogło być intencji, które kierowały polskim księciem w podjęciu decyzji o chrystianizacji Polan.

Mieszko jako przyjaciel Cesarza niemieckiego Ottona I przyjął wraz ze swoim otoczeniem chrzest od Czechów za zgodą i wiedzą wyżej wymienionego. Chrzest nie był krokiem chroniącym państwo Mieszka przed najazdami niemieckich panów. Paweł JASIENICA w książce „Polska Piastów” napisał „Nieoględne postępowanie w dobie przyjęcia chrztu mogło je wybitnie zwiększyć, dając Niemcom możliwość stałego mieszania się w wewnętrzne sprawy polskie…”. Książę Polan szukał w Czechach sojusznika do walki z zagrażającymi jego państwu słowiańskimi i pogańskimi jednocześnie Wieletami.

W 965 roku pojął Mieszko za żonę Dobrawę siostrę Bolesława – władcy Czech. Jak napisał Paweł JASIENICA do Dobrawy dowiedział się Mieszko „o wierze, pochodzącej ze świata prastarej i wielkiej kultury”. Dzięki nowej wierze zaszczepiony został na naszej ziemi uniwersalny kodeks postępowania zawarty w Dekalogu. Chrzest wprowadził księcia – dziedzicznego władcę na zupełnie nowe szlaki dziejów, był utwierdzeniem i potwierdzeniem wszystkiego, co osiągnął on i jego poprzednicy. Chrzest suwerena spowodował, że dzieło budowy polskiej monarchii było ukończone. Mieszko mógł skupić zjednoczone już plemiona wokół wspólnej idei, którą było własne państwo. Paweł JASIENICA napisał „W średniowieczu państwo i władza nad nim uważane były za prywatną własność rodziny panującej. Z tej zasady brały początek podziały spadkowe księstw i królestw…”. Rozpoczął się feudalizm, który wynosił władcę ponad jego poddanych. Mieszko, stał się Bożym pomazańcem, posłuszeństwo wobec księcia stało się dla poddanych obowiązkiem potwierdzonym autorytetem i potęgą Kościoła.

Państwo Mieszka przyjmując chrzest z Rzymu za pośrednictwem Czech otrzymało dostęp do bogactwa kultury duchowej liczącej tysiące lat. Kultura, którą tworzyli Rzymianie, Grecy, zasoby ich wiedzy i doświadczeń w dziedzinie prawa, administracji i polityki stanęły przed Polską otworem.

W roku Chrztu Polski przyszedł na świat syn Dobrawy i Mieszka – Bolesław nazwany przez potomnych Chrobrym pierwszy koronowany (w 1025 roku) władca Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *