KLISZCZACKIE OBLICZA SKOMIELNEJ BIAŁEJ

kliszczacy_okladka

Promocja, ważnej z punktu widzenia Skomielnej Białej książki, miała miejsce piątek w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach. To „Kultura ludowa Górali Kliszczackich”. Monografia, która jest pracą zbiorową pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Justyny Masłowiec, częściowo swoim zakresem obejmuje również Skomielną Białą. Mieszkańcy naszej wsi, niesłusznie, byli do tej pory zaliczani do Górali Kliszczackich. Tymczasem książka, co zdarza się po raz pierwszy w literaturze naukowej, precyzyjnie określa położenie kulturowe Skomielnej Białej i potwierdza to, co wynika z przeprowadzonych na terenie naszej miejscowości badań etnograficznych, a mianowicie, że Skomielna jest kulturowym tyglem, wsią, w której przenikają się aż trzy kultury – Górali Zagórzański, Kliszczackich i Podhalańskich, bez wyraźnej dominacji żadnej z nich. To jedyna wieś, prawdopodobnie na całej polskiej góralszczyźnie, która wyróżnia się tak dużą wielokulturowością. Badania potwierdzają też fakt, że skomielnianie są góralami, można być powiedzieć – pogranicza.

W książce pojawia się wiele wątków skomielniańskich. Jej lektura pozwoli samemu sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile jesteśmy Kliszczakami i które kliszczackie zwyczaje przyjęły się w naszej wsi.

Przy powstawaniu książki pomagali autorom skomielnianie, dzieląc się własnymi informacjami, a byli to: Irena Gacek, Edward Gacek, Jadwiga Kowalczyk, Jan Surówka i Robert Miśkowiec. R. Miśkowiec i Zbigniew Kraus są również autorami niektórych fotografii zamieszczonych w książce.

Tekst-Robert Miśkowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *