STANISŁAW CICHORZ – CZŁOWIEK Z PASJĄ

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pragniemy przybliżyć Państwu bardzo ciekawą postać. Mimo, że człowiek ten nie jest mieszkańcem Skomielnej Białej to zna historię Naszej miejscowości i może więcej o niej opowiedzieć, niż nie jeden jej mieszkaniec. Osobą tą jest Pan Stanisław CICHORZ – kronikarz skomielniańskiej parafii.

Stanisław CICHORZ urodził się 15 lutego 1939 roku w Niedźwiedziu. W latach 50-tych ukończył Technikum Pocztowe oraz Studium Ekonomiczne. Pracował między innymi w Limanowej i Nowym Sączu, był także Dyrektorem Urzędu Poczty Polskiej w Nowym Targu a potem w Rabce. W czasie, gdy kierował pracą urzędu „pocztowo-telekomunikacyjnego” w Rabce na terenie Skomielnej Białej była przeprowadzona telefonizacja. Poza pracą zawodową Pan Stanisław miał wielką pasję – pielgrzymki. Pielgrzymki, których był współorganizatorem, a także organizatorem. Były to kilkudniowe, a często kilkunastodniowe wyjazdy, na początku do miejsc kultu religijnego na terenie Naszego kraju. Pielgrzymki organizował wspólnie ze swoim przyjacielem, pochodzącym z Sieniawy ks. Edwardem TRUTY z parafii w Rzozowie koło Skawiny w diecezji Krakowskiej. W kolejnych latach, były także wyjazdy zagraniczne między innymi do Ziemi Świętej, do Włoch gdzie zwiedzano m. innymi: Sorrento, San Giowanii, Rotondo, Loretto, Rzym, Monte Cassino, Asyż, do Bośni-Hercegowiny gdzie odwiedzano Medziugorie, na Słowację do Litmanowej, Lewoczy, na Litwę do Wilna i innych historycznych miejsc na Litwie, gdzie są nasi Rodacy, na Łotwę -Ryga, do sanktuariów Francji: Lourdes, La Salette, do Hiszpanii i Portugalii. Z ks. Edwardem zwiedzili także polskie  ziemie z przed II wojny światowej – Kresy Wschodnie, gdzie odwiedzano miejscowości związane z historią polski, zamki, obiekty historyczne, miejsca kultu religijnego. Niektóre z tych miejsc Pan Stanisław odwiedzał kilkakrotnie. Prawie od początku swoich wyjazdów, z każdej odbytej pielgrzymki Pan Stanisław pisał kronikę. W kronice starał się umieścić jak najwięcej wiadomości o odwiedzanych miejscach dokumentując je zdjęciami. Wiadomości zbierał na podstawie objaśnień przewodników, które uzupełniał ciekawostkami innego pochodzenia. W trakcie pielgrzymek sam fotografował odwiedzane miejsca, oraz zwiedzane obiekty, kupował pocztówki z odwiedzanych miejsc, wklejał bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Przez wszystkie te lata powstało w ten sposób ponad trzydzieści kronik-wspomnień. Dodajmy, że Pan Stanisław sam te kroniki oprawiał. Należy także dodać, że organizował pielgrzymki do miejsc Kultu Maryjnego w Polsce. Tych pielgrzymek zorganizował kilkanaście w czasie, których zwiedzano za jednym przejazdem kilka miejscowości – miejsc Kultu Maryjnego.

W czasie swoich pielgrzymek Pan Stanisław CICHORZ poznał księdza Antoniego ŁACIAKA proboszcza ze Skomielnej Białej. Do pierwszego ich spotkania doszło jak wspomina Pan Stanisław „w Rzymie dnia 15 października 1994 roku”. W 1999 roku Pan Stanisław CICHORZ rozpoczął pisanie „Kroniki Parafii w Skomielnej Białej”. Pierwsze jej tomy dotyczyły historii parafii. Korzystał tu z dokumentów będących w posiadaniu parafii z Naszej wsi, jak mówi Pan Stanisław bardzo dużo ważnych informacji uzyskał z pracy magisterskiej „o skomielniańskiej parafii” napisanej przez księdza Józefa URBAŃCZYKA (rocznik 1973). „Kronika Parafii w Skomielnej Białej” jest systematycznie uzupełniana. Kronikarz korzysta z ogłoszeń parafialnych, gdyż jak mówi „odzwierciedlają one bieżące zaszłości w parafii ”. W „Kronice…” opisywane są także wszystkie wydarzenia, jakie mają miejsce na terenie parafii. Kronikę uzupełniają informacje ogólne o Naszej wsi, a także informacje o wydarzeniach na szczeblu dekanatu, diecezji, oraz całego kościoła.

Pierwsze tomy pisane były na maszynie, obecnie jak mówi Pan Stanisław „to jest wygoda z komputerem”. Napisane strony kronikarz drukuje w domu. Kolejne tomy „Kroniki …” oprawiane są w zakładzie introligatorskim. Pomimo przewlekłej choroby, która uniemożliwia obecnie Panu Stanisławowi udział w pielgrzymkach, oraz uroczystościach w Naszej parafii, dzięki informacjom na stronach internetowych powstają kolejne tomy „Kroniki …”. Do końca 2014 roku powstało w sumie jedenaście tomów „Kroniki Parafii w Skomielnej Białej”. W roku 2015 pisany jest 12-ty tom.

Pan Stanisław napisał także, kroniki parafii: Stare Bystre i Wieprz,. Obecnie oprócz kroniki Naszej parafii Pan Stanisław pisze kroniki parafii: Czarny Dunajec, Sucha Beskidzka, Ślemień, Międzybrodzie Bialskie, Rzozów koło Skawiny*.

* Powyższy tekst powstał na podstawie rozmowy z Panem Stanisławem CICHORZEM, którą przeprowadzono w czasie spotkania jesienią w 2014 roku.

2 3 4 5 6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *