SETNE URODZINY PANI MARII MIERZWA

W dniu 23 listopada 2013 roku w naszej miejscowości miał miejsce niecodzienny jubileusz – sto lat swoich urodzin obchodziła Pani Maria MIERZWA. Z tej okazji w jej intencji o godzinie 16.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza Święta, którą sprawowali: proboszcz ksiądz Ryszard PAWLUŚ, oraz ksiądz Marcin IŻYCKI – Dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszę Świętą uświetniła swoim śpiewem Pani Małgorzata KOŁPAK – wnuczka jubilatki, oraz swoją grą Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Białej.

DSC_1428

Po zakończeniu Mszy Świętej zebrani udali się do remizy OSP, gdzie odbyło się okolicznościowe spotkanie rodzinne. W części oficjalnej na ręce jubilatki złożono wiele życzeń, od dzieci, wnuków, prawnuków i przyjaciół. Na tę niecodzienną uroczystość przybył również Wójt Gminy Lubień Pan Kazimierz SZCZEPANIEC, oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Jadwiga BROŻYNA, którzy także złożyli jubilatce życzenia. W imieniu rodziny przemawiał Pan Andrzej BALA dziękując jubilatce – a swojej babci za trud wychowania, troskę, opiekę, a także złożył podziękowania Pani Annie MIERZWA, sprawującej opiekę nad jubilatką.

Pani Maria MIERZWA urodziła się 19 listopada 1913 roku w miejscowości Utica stan Nowy York w USA. Jest córką Wojciecha URBAŃCZYKA i Agnieszki z domu KLUSKA. Obydwoje rodzice Marii wyemigrowali „za chlebem” do „nowego świata” z położonej w Austro-Węgierskiej Galicji Skomielnej Białej. Tam w Utica poznali się i założyli rodzinę. Maria była najstarsza z rodzeństwa, miała jeszcze siostrę Jadwigę i brata Piotra – który zmarł w dzieciństwie. Rodzina URBAŃCZYKÓW powróciła do Skomielnej Białej w 1924 roku, gdy Maria miała jedenaście lat. W Skomielnej Białej zamieszkali na roli Pasiowej, gdzie kupili dom i gospodarstwo rolne od siostry Wojciecha. Pani Maria wyszła za mąż 20 stycznia 1931 roku za pochodzącego z roli Łyskowej Jana MIERZWĘ. Ich ślub miał miejsce w kościele parafialnym w Skomielnej Białej.  Dom rodziny MIERZWÓW na roli Pasiowej spłonął wraz z wieloma innymi domami w Naszej miejscowości pamiętnego dnia 3 września 1939 roku podpalony przez niemieckich najeźdźców. Maria i Jan MIERZWA dochowali się sześciorga dzieci : Zygmunta, Jadwigi, Eugeniusza, Stanisława, Jana i Anny. Nadto jubilatka może się poszczycić piętnastoma wnukami, czterdziestoma prawnukami i dziewięcioma pra pra wnukami*. Oto kilka zdjęć z wczorajszego jubileuszu.

*dane biograficzne o Pani Marii MIERZWA pochodzą od jej najbliższej rodziny.

DSC_1391 DSC_1399 DSC_1405 DSC_1409 DSC_1411 DSC_1412 DSC_1416 DSC_1428 DSC_1436 DSC_1441 DSC_1444

Tekst i foto – A M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *