15 STYCZNIA 2023 – ODPUST PARAFIALNY – ŚWIĘTEGO SEBASTIANA MĘCZENNIKA

„…Oto dzień chwały Święty nasz patronie, Hymn uwielbienia pragniem nieść, Sławiąc Twe męstwo wznosimy swe dłonie, O męczenniku cześć Ci cześć.

Sebastianie u Bożego tronu, Mężnie zdobyłeś chwały blask, Módl się za nami wśród chwil życia zgonu, Wspieraj nas zdrojem Bożych łask.

Jako oficer na cesarskim dworze, Mogłeś wspaniały żywot wieść, Jednak Tyś wzgardził i w dziwnej pokorze, Palmę męczeństwa chciałeś nieść.

Sebastianie, gdy wionie noc głucha, Usłysz biednego ludu głos, Chroń od zarazy i ciało i ducha, I odwróć wszelkich nieszczęść cios.

Kiedyś strzałami przeszyty śmiertelnie, Bóg Ci cudownie zdrowie dał, Drugi raz idziesz przed cesarza dzielnie, Abyś męczeństwa palmę brał.

Sebastianie, przed cesarzem szczerze, Nikt Cię nie zmuszał ale sam, Wyznajesz śmiało – Ja w Chrystusa wierzę, On moim Królem On mój Pan.

Sebastianie, Chrystusa żołnierzu, Szatan niewiarę chce nam siać, Módl się za nami abyśmy w przymierzu, Z Bogiem umieli jak Ty stać…”*

W niedzielę 15 stycznia br. w naszej parafii obchodzony był odpust ku czci Świętego Sebastiana Męczennika – (uroczystość przeniesiona z piątku 20 stycznia). O godzinie 11.30 odprawiona została suma odpustowa,

Uroczystą Eucharystię sprawowali: pochodzący z Myślenic ksiądz prałat Kazimierz PANUŚ – profesor, doktor habilitowany z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ksiądz proboszcz Ryszard PAWLUŚ, ksiądz rodak Józef MACIOŁ. Okolicznościową homilie wygłosił, ksiądz prałat, który przypomniał postać patrona naszej parafii Świętego Sebastiana.

Mszę Świętą swoja grą i śpiewem uświetniły: Orkiestra Dęta OSP, oraz Chór „Gaudium”, modlitwę powszechną odczytała młodzież ze Szkoły Podstawowej, a dary do ołtarza przyniosły dzieci – kierowane przez księdza wikarego Rafała KASPERKA. Na Eucharystie przybyły poczty sztandarowe: lokalnej jednostki OSP, oraz Oddziału Związku Podhalan.

Po zakończonej Mszy Świętej odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, zgromadzeni odmówili „Litanię do Św. Sebastiana”, odśpiewali hymn „Te Deum Laudamus…”. Na zakończenie celebrans pobłogosławi zgromadzonych.

Ksiądz proboszcz podziękował: księdzu prałatowi za wspólną modlitwę wygłoszone Słowo Boże, wszystkim, którzy uświetnili sprawowaną Eucharystię, przybyłym delegacjom i mieszkańcom, „którzy przybyli na odpustową sumę pomimo obaw, że znów będzie długo”.

*„Hymn o Świętym Sebastiane” napisany przez kapelmistrza Franciszka MACIOŁA (*1908 – +1989)

tekst opracował a.m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *