JESIEŃ W BIBLIOTEKACH NA TERENIE GMINY LUBIEŃ

 

Jesienią nie zwalniamy tempa. 20 października gośćmi Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubniu była grupa PSZCZÓŁKI z Samorządowego Przedszkola w Lubniu, wraz opiekunem p. Ewą Zborowską. Wcześniej przygotowana w czytelni dekoracja, książki Jana Brzechwy oraz przyniesione przez p. Ewę warzywa wprowadziły

dzieci w temat spotkania. Dyrektorka GBP w Lubniu, p. Danuta Skolarus, przeczytała dzieciom wiersz pt. Na straganie oraz Pomidor. Porozmawialiśmy o treści wiersza, o wpływie jedzenia warzyw na zdrowie i o twórczości Jana Brzechwy. A 21 października gościliśmy w lubieńskiej filii Środowiskowego Domu Samopomocy w Sułkowicach. Z okazji Dnia Owoców i Warzyw przygotowaliśmy dla podopiecznych torbę z owocami i warzywami oraz przynieśliśmy książki do wymiany.  

Od listopada br. nasza biblioteka ruszyła z projektem MAŁA KSIĄŻKA WIELKI CZŁOWIEK. Projekt jest realizowany przez Instytut Książki, w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników.  Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, dostaje w prezencie wyprawkę czytelniczą oraz kartę małego czytelnika do zbierania naklejek. Po zebraniu dziesięciu mały czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W tegorocznej edycji projektu przygotowane zostały również wyprawki w języku ukraińskim. W związku z tym p. Marzena Rapacz z filii w Tenczynie odwiedziła z Samorządowego Przedszkola w Tenczynie, by opowiedzieć dzieciom o akcji Mała książka – wielki człowiek. Podobna akcja promocyjna trwa w filiach w Skomielnej Białej i Krzeczowie oraz w bibliotece głównej w Lubniu. Dzięki współpracy z przedszkolami projekt  nabiera tempa – przedszkolaki z naszej gminy wraz z rodzicami chętnie angażują się w akcję. Równocześnie realizujemy własny projekt czytelniczy pn. BILET PODRÓŻNY DO BIBLIOTEKI, przeznaczony dla starszych dzieci. Bilet kasowany jest po każdej wizycie w bibliotece i wypożyczeniu książki z 16 kategorii.

5 listopada był dniem postaci z bajek. W związku z tym w naszych bibliotekach pojawiły się wystawki tematyczne, a na naszej stronie na Facebooku – filmiki z czytankami.

8 listopada w filii biblioteki w Skomielnej Białej Joanna Rabska przygotowała dla przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola z grupy Motylki Dzień zdrowego jedzenia i gotowania. Dzieci pod opieką p. Izabeli Kościelniak i Anety Łukaszka wysłuchały wiersza Stanisław Karaszewskiego pt. Witaminowe Abecadło oraz książeczki Bożeny Kropki pt. Mieszkanka chatki na moczarach. Było czytelniczo, zdrowo, owocowo i kreatywnie.

Od 14 listopada filia w Krzeczowie wspólnie z jednostką OSP Krzeczów  i naszymi bibliotekami dołączają się do „MIKOŁAJKOWEJ ZBIÓRKI”dla dzieci, które Mikołajki  (6 grudnia) spędzą w Uniwersyteckim Szpitalu w Krakowie oraz w Powiatowym Szpitalu w Myślenicach. Zbiórka książek, maskotek, zabawek, słodyczy, gier planszowych itp. trwa od 14 do 25 listopada, a dary przeznaczone na prezenty można oddawać w bibliotece w Krzeczowie.  Nasze biblioteki przygotowują prezenty książkowe.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej www.biblioteka.lubien.pl, gdzie zamieszczamy aktualności oraz do odwiedzin i polubienia/obserwowania naszej strony na Facebooku www.facebook.com/gbplubien, gdzie można znaleźć bieżące informacje o działalności biblioteki i jej filii.

Źródło-GBP w Lubniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *